×

Dom spokojnej starości połączony ze schroniskiem. Zdjęcia podopiecznych roztopią Ci serce!

Niezwykła idea, która porusza serce! Administratorzy Domu spokojnej starości i schroniska postanowili połączyć siły. Skutki są jak najbardziej pozytywne!

Pomoc dla maluchów

Schronisko dla zwierząt domowych w Arizonie pozbawione pomocy dla nowo-narodzonych kotó,w postanowiło poprosić o wsparcie osoby starsze przebywające w ośrodku opieki. Początkowo inicjatywa wydawała się niezbyt przemyślana. W końcu seniorzy sami wymagają opieki.

Dyrektor służby zdrowia Rebecca Hamilton stworzyła program. Nie tylko zaangażowana w opiekę seniorów, ale Rebecca poświęca swój czas na wychowanie kotów. Zainspirowany jej zamiłowaniem do opieki nad kotkami, pomysł podzielenia się tym uczuciem z innymi był czynnikiem motywującym program. Pomysł był udany; poprawiły się warunki u kociąt i osób starszych. 

Kociaki okazały się niezwykle wdzięczne za okazywaną miłość i delikatność. To widać po ich małych pyszczkach :)

Posiadanie zwierzaka ma wiele emocjonalnych i fizjologicznych korzyści. Jedną z głównych korzyści jest zmniejszenie lęku, co z kolei stwarza niższe poziomy warunków związanych ze stresem. W różnych badaniach nakreślono korelację między zdrowiem a interakcją właściciela zwierzęcia. Stwierdzono, że czas przeżycia pacjentów z zawałem mięśnia sercowego, obniżone ciśnienie krwi i obniżone tętno występują u osób pieszczących psa, a nawet obserwujących ryby w akwarium. Jednak zwierzęta towarzyszące częściej są psami, ponieważ zajmują najwyższe miejsce w statystykach dotyczących posiadania zwierząt domowych. Nie oznacza to, że inne zwierzęta są mniej terapeutyczne. Niektóre osoby mogą preferować interakcje z innymi gatunkami, a pozytywny wpływ wywiera sama interakcja z żywą istotą.

Dom spokojnej starości i schronisko

Zwierzęta mają szczególnie pozytywny wpływ na osoby starsze. Zachęcają do aktywności społecznej i poczucia odpowiedzialności prawdopodobnie nie odczuwanej od czasu rozstania dzieci z domu. Jest to silna siła motywująca do pozostania aktywnym i sprytnym psychicznie. Ludzie cierpiący na depresję i choroby fizyczne często izolują się od innych ludzi, ale nie czują się osądzeni ani przygnębieni w obecności zwierząt. Powszechnie wiadomo, że porzucone młode zarówno zwierzęce jak i ludzkie, potrzebują interakcji społecznych tak samo jak jedzenia i schronienia. Bez tego stres psychiczny i emocjonalny staje się powszechnym problemem i utrudnia prawidłowy rozwój.

Seniorzy okazują kociętom masę czułości i uśmiech na twarzy osób starszych grzeje serce. Małe czworonogi czują miłość i aż miauczą z radości :)

Źródła: www.trueactivist.com, www.boredpanda.com, hellocaremail.com.au
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować