Znalazła przy brzegu jeżowca. Tylko spójrz, co ukazało się jej oczom, gdy go odwróciła

Dolary piaskowe (Jeżowce) to wyjątkowe istoty, które żyją choć wyglądają jakby były częścią martwej natury – nie oddychają i nie poruszają się. Na pierwszy rzut oka te istoty nie charakteryzują się niczym wyjątkowym, jednak wystarczy przyjrzeć się im uważnie, aby przekonać się, że jest zupełnie inaczej.

Jeśli kiedykolwiek miałeś z nimi styczność, prawdopodobnie kojarzą Ci się z jasno-zielono-żółtym kolorem. Wyraźne rowki i otwór w dolnej części oznaczają, że już nie żyją. Kiedy natomiast „powracają do życia” jest to bardzo widoczne. Zmieniają kolor na czarno-fioletowy, a gdy je odwrócisz, wyraźnie widać ruchome szczeciny (włoski) istoty!

Czym się żywią?

Znalazła przy brzegu jeżowca. Tylko spójrz, co ukazało się jej oczom, gdy go odwróciła
UdostępnijScreenshot via YouTube

Za pomocą swojej szczeciny  jedzą mikroskopijne organizmy unoszące się na wodzie. Potrafią złapać plankton, przenieść go z włosia w kierunku centrum – „do ust” – gdzie zostaje trawiony. To naprawdę „dziwne stworzenie”! Przyjrzyj mu się uważnie, jeśli kiedykolwiek spotkasz go na swojej drodze.

Żyjące jeżowce są zupełnie nieszkodliwe, jednak kiedy zobaczysz je „w akcji”, z pewnością będziesz pod dużym wrażeniem! Wystarczy spojrzeć na poniższe nagranie.

Źródło: lifeaspire.com | Fotografie: youtu.be