×

Rekrutacja do żłobów i dodatkowe punkty za szczepienia. Zapadła decyzja sądu w tej sprawie

Warszawski sąd orzekł decyzję w sprawie szczepionych dzieci oraz ich dodatkowych punktów. Nie wszystkim się spodoba ta decyzja.

Punkty za szczepienia

Na początku lutego 2019 roku na terenie Warszawy wprowadzono dodatkowe punkty za szczepienia w trakcie rekrutacji do darmowych żłobków. Dawały one podobną wartość jak praca obojga rodziców czy odprowadzanie podatków w Warszawie.

Zostały zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I właśnie zapadła decyzja w tej sprawie. Sąd podkreślił, że takie kryteria są w pełni zgodne z prawem.

Sąd wydał decyzję w tej sprawie

Skargi rozpatrzono 9 stycznia i ostatecznie sąd odrzucił te oskarżenia oraz przyznał pełne prawo decyzji władz miasta. Zaznaczył, że zarządcy stolicy mogli ustalić kryteria dotyczące szczepień ochronnych. W sprawie decyzji sądu zabrał głos Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, cytowany przez Gazetę Wyborczą:

Bardzo cieszę się z tego rozstrzygnięcia. Skoro mamy słabe państwo, które nie potrafi wyegzekwować obowiązku szczepień ochronnych, dobrze, że samorząd może reagować.

Dodatkowo radni zaostrzyli prawo i zablokowali nieszczepionym dzieciom dostęp do darmowych żłobków. Jednakże przedszkole będzie mogło prosić rodziców o udostępnienie informacji odnośnie szczepień ochronnych, jakie posiada ich dziecko. Argumentowane jest to ochroną dzieci, zwłaszcza w dobie niebezpiecznej „mody” na nieszczepienie swoich pociech przez rodziców.

Zdaniem Sądu, ogólny interes społeczeństwa oraz interes poszczególnych jednostek, które nie mogą zostać poddane szczepieniom ochronnym i z tego względu są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo zachorowania bądź zgonu w przypadku epidemii choroby zakaźnej, do której powstania przyczynić mogą się jednostki, które pomimo braku przeciwwskazań uchyliły się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych, sprzeciwia się uznaniu, że te szczególnego rodzaju przymusowe zabiegi medyczne wykonywane w stosunku do osób, wobec których nie stwierdzono przeciwwskazań do poddania się szczepieniom, naruszają art. 8 ust. 1 EKPCz.

Niebezpieczny trend

Dodatkowe punkty za szczepienia nie przypadną do gustu niektórym rodzicom. Od kilku lat w Polsce szerzy się niebezpieczny trend walki ze szczepionkami oraz odmawiania szczepień względem dzieci przez rodziców. Oskarżają środki farmakologiczne o zatruwanie organizmu dzieci czy nawet o powodowanie autyzmu.

Podobnie negatywnie wypowiadają się względem firm odpowiedzialnych za ich produkcje. Pomimo licznych kampanii informacyjnych na temat samych szczepionek, rośnie liczba ich przeciwników oraz kampania dezinformacyjna o ich działaniu. Lekarze ostrzegają, że może mieć to niebezpieczne konsekwencje w najbliższych latach.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, radiokolor.pl, www.mp.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować