×

Dodatkowa niedziela handlowa! Rząd właśnie podjął decyzję i podał datę

Dodatkowa niedziela handlowa z pewnością ucieszy wielu Polaków i pomoże im sprawniej przejść przez przedświąteczny szał zakupowy. To także spora ulga dla przedsiębiorców, którzy na skutek epidemii odnoszą ogromne straty. Kiedy zatem będziemy mogli zrobić zakupy?

Dodatkowa niedziela handlowa

Zakaz handlu w niedzielę to przepis, który od dawna jest przedmiotem wielu dyskusji. W dobie epidemii COVID-19, przedsiębiorcy mieli okazję odczuć jak bardzo dotkliwie jest połączenie obostrzeń i niedziel wolnych od handlu. Straty wciąż liczą galerie handlowe. Jedyną nadzieją dla sprzedających wydaje się być okres przedświąteczny, w którym to ludzie znacznie chętniej wydają pieniądze. W związku z tym, rządzący zadecydowali, że w drodze wyjątku w tym roku otrzymamy jedną, dodatkową niedzielę handlową. Z projektu noweli ustawy o zakazie handlu wynika, że na zakupy będziemy mogli się udać 6 grudnia.

Przedsiębiorcy już jakiś czas temu apelowali o wprowadzenie takiego rozwiązania. Ich prośby zostały wysłuchane. Rząd uważa, że takie rozwiązanie jest rozsądne, ponieważ rozłożenie zakupów na siedem dni umożliwi zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem w sklepach. W projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 znalazło się wyjaśnienie tej decyzji.

Niedziele handlowe w 2021

Nowelizacja ustawy umożliwiająca handel w dodatkową niedzielę grudnia brzmi następująco:

Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.

Oprócz niedzieli 6 grudnia, zakupy będzie można robić także 13 i 20 grudnia.

Warto przypomnieć, że za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara finansowa. Jej wysokość może wynosić od 1 tysiąca złotych do nawet 100 tysięcy złotych. Zakaz nie obowiązuje w przypadku małych sklepików, w których sprzedaje właściciel lub członek jego rodziny.

W 2021 roku niedziel handlowych będzie jeszcze mniej. Na zakupy będziemy mogli się wybrać tylko w siedem niedziel tj. 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia 2021.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować