×

Czy 300 zł wystarczy na szkolną wyprawkę? Te liczby nie pozostawiają złudzeń

Czy 300 zł wystarczy na szkolną wyprawkę? To pytanie zadaje sobie teraz wielu rodziców. Pora na zrobienie zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale w dobie szalejącej inflacji kompletowanie wyprawki może być nie lada wyzwaniem. Rodzice mają świadomość, że będą musieli wydać więcej, niż w ubiegłym roku.

Dobry Start. Dla kogo świadczenie? Komu przysługuje?

Piórki, kredki, długopisy, ołówki, zeszyty, podręczniki… lista zakupów jest naprawdę długa. Opiekunowie muszą zadbać o wiele rzeczy, zanim dzieci wyruszą do szkoły. Program „Dobry Start” ma pomóc rodzicom w tym zakresie i odciążyć domowy budżet.

Przypomnijmy: chodzi o 300 zł jednorazowego wsparcia dla każdego ucznia rozpoczynającego nowy rok szkolny. Pieniądze przysługują na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7. do 20. roku życia. Z kolei w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. Co więcej, wsparcie to przysługuje bez względu na dochód.

Czy 300 zł wystarczy na szkolną wyprawkę?

300 zł na szkolną wyprawkę: to dużo czy mało? Zdania rodziców na ten temat są podzielone. Z jednej strony dużo się mówi o „rozdawnictwie” PiS-u i jego negatywnych konsekwencjach. Z drugiej — wielu opiekunów dzieci w wieku szkolnym chciałoby otrzymać większe wsparcie finansowe w związku z szalejącą inflacją.

Jak wynika z corocznego badania SW Research na zlecenie Empiku, aż 80 proc. rodziców spodziewa się wydać na wyprawkę szkolną więcej niż rok temu. Jak podaje Onet, co trzeci respondent przeznaczy na wyprawkę dla jednego ucznia od 301 do 500 zł, a co czwarty – między 501 a 700 zł. Prawie jedna czwarta ankietowanych wyda na ten cel powyżej 700 zł. Z badania wynika, że tylko 16 proc. rodziców zamknie zakupy szkolne w kwocie do 300 zł. Niemal połowa respondentów zamierza kupić nową wyprawkę szkolną w całości.

Jednocześnie rodzice podkreślają, że oprócz ceny liczy się dla nich również jakość i funkcjonalność produktów. Z kolei dzieci, co oczywiste, zwracają uwagę przede wszystkim na wygląd przyborów i innych produktów. Kierują się również modą i trendami.

Przygotowania do kolejnego roku szkolnego obejmują też pokój ucznia. Ponad połowa ankietowanych chce uzupełnić lub zorganizować miejsce nauki od podstaw. To oznacza jedno — dodatkowe wydatki.

Przypomnijmy: wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Dobry Start” można składać do 30 listopada. Jednak tylko złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij