×

Katastrofa ekologiczna nie tylko w Warszawie. Wydano ostrzeżenie dla kolejnych miast

W minioną środę doszło do awarii kolektora ścieków w warszawskiej oczyszczalni „Czajka”. To już drugi taki przypadek z rzędu, co niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Do Wisły wpływa 3000 litrów ścieków na sekundkę. Zanieczyszczenia przemieszczać się będą do kolejnych polskich miast. Szacuje się, że od momentu zrzutu, ścieki już po 45 godz. dotrą do Wyszogrodu, po 84 godz. do Płocka, po 125 godz. do Włocławka, po 142 godz. do Torunia i po 224 godz. do Tczewa – podano na stronie Wody Polskie. Miejmy się więc na baczności!

Do Wisły wpływa 3000 litrów ścieków na sekundkę. „To wyniki poważnej awarii…”

Do Wisły w Warszawie trafia 3000 litrów ścieków na sekundkę. To wyniki poważnej awarii systemu miejskiego przesyłu ścieków… Wody Polskie razem z innymi służbami na bieżąco monitorują sytuację. GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – PAP) ostrzega wszystkich użytkowników wody w Wiśle, np. kąpiących się, wędkarzy, o zagrożeniu zanieczyszczeniem – poinformowano na stronie Wody Polskie

Na pewno będzie to ogromna szkoda środowiskowa. Katastrofa ekologiczna – ocenił minister środowiska Henryk Kowalczyk

Awaria w oczyszczalni ścieków

Mieszkańcy Warszawy dowiedzieli się o awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” w środę. Powiadomiły ich o tym władze stolicy. Wszystko zaczęło się we wtorek około godziny 5.00, kiedy to doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki do oczyszczalni. Zarząd nie miał wyjścia i skierował ścieki do drugiego z kolektorów, który już kolejnego dnia odmówił posłuszeństwa. Wskutek zdarzenia zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) podjęło decyzję o „kontrolowanym zrzucie nieczystości” do Wisły. Oznacza to, że ścieki spuszczane są poniżej ujęć, przez co woda w Warszawie nie jest zagrożona.

Alert RCB

W powiatach: warszawski zachodni, legionowski i nowodworski – Główny Inspektor Sanitarny apeluje: w Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki – czytamy na stronie RCB

Śledztwo

Prokuratura na Pradze Północ rozpoczęła już śledztwo dotyczące sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób. Czyn miałby być popełniony przez zanieczyszczenie wody. Grozi za to do 8 lat więzienia. Obecnie prowadzone są czynności, zabezpieczając m.in. dowody w tej sprawie.

Oczyszczalnia ścieków „Czajka”

Zajmująca 52,7 ha powierzchni oczyszczalnia ścieków „Czajka” leży w północno-wschodniej części Warszawy. Pełni ona niezwykle ważną funkcję. Nie tylko oczyszcza ścieki komunalne z prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części stolicy, ale także ścieki dopływające z gmin ościennych, m.in. Zielonki czy Legionowa.

Polecane

Może Cię zainteresować