×

Do kiedy obowiązuje nakaz noszenia maseczek? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń

16 kwietnia wszedł w życie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wielu Polaków podchodzi do maseczek bez zbytniego entuzjazmu. Stąd biorą się regularnie powtarzane pytania do ministra zdrowia, do kiedy obowiązują maseczki? Dla przeciwników maseczek Łukasz Szumowski nie ma dobrych wieści…

Do kiedy obowiązują maseczki?

Ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu zdarzało się zmieniać zdanie na temat noszenia maseczek ochronnych. Wypomniał mu to zresztą Donald Tusk, dając do zrozumienia, że trudno traktować poważnie lekarza, który najpierw odradza maseczki, a potem rozporządzeniem rządowym nakazuje ich noszenie. Szumowski skomentował te słowa, potwierdzając, że rzeczywiście odradzał, ale kiedy liczba zarażonych była niska, a teraz to zupełnie co innego.

Wśród Polaków popularna jest jednak opinia, że minister po prostu próbował ukryć fakt, że w Polsce, kompletnie nieprzygotowanej na pandemię, brakowało podstawowych środków ochrony osobistej, takich jak maseczki. A kiedy pojawiły się na rynku, zmienił zdanie.

Obojętnie, jakie były powody, od 16 kwietnia obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. 20 kwietnia z listy miejsc wymagających maseczek wyłączono lasy.

Mandaty za brak maseczki

Minister zdrowia dopytywany, do kiedy będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek poza domem, za każdym razem odpowiada, że do czasu upowszechnienia szczepionki przeciwko koronawirusowi. Nie ukrywa też, że kiedy tylko zostanie wynaleziona, on osobiście uczyni wszystko, by zaszczepić nią wszystkich Polaków.

Znając ministra Szumowskiego, można zakładać, że tak jak w przypadku maseczek, wprowadzi obowiązek. Ten pomysł, chociaż pozostaje w sferze bardzo dalekich planów, już zyskał zdeklarowanych przeciwników, między innymi Wojciecha Cejrowskiego.

Jeśli więc chodzi o maseczki, wygląda na to, że utknęliśmy z nimi na dobre. Za nienoszenie ich grozi mandat od 500 złotych do nawet 30 tysięcy, jeśli sprawa trafi do sanepidu. Mimo to Polacy miewają różne pomysły na ominięcie nakazu, co zresztą zauważył sam minister:

Jechałem do pracy rowerem i zauważyłem, że wiele osób albo nie nosi maseczki, albo zamiast zakrywać usta i nos, ma maseczki na brodzie.

Warto pamiętać, że z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są tylko dzieci do lat 4, duchowni, ale tylko na czas sprawowania obrzędów religijnych oraz rolnicy podczas wykonywania prac w gospodarstwie.

Źródła: kobieta.wp.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.popularne.pl

Może Cię zainteresować