×

Poznaj nową teorię o tym, dlaczego mężczyźni kochają kobiece piersi.

Dlaczego przeciętny mężczyzna poświęca tyle uwagi tym wielkim, cebulowatym workom tłuszczu, które zwisają z kobiecych ciał? Naukowcy nigdy nie udzielili zadowalającej odpowiedzi, ale teoretycy postanowili podjąć wyzwanie. Więc zróbmy sobie małą przejażdżkę wokół ludzkich piersi – z kilkoma przystankami, aby wyjaśnić, dlaczego tak trudno zrozumieć ich urok.

Gruczoły sutkowe są cechą ssaków, ale ludzie nadają temu narządowi dużą rolę seksualną. To nie znaczy, że zainteresowanie sutkami jest zupełnie niespotykane gdzie indziej w królestwie zwierząt: w książce „Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity” (Stonewall Inn Editions, 1999), kanadyjski biolog Bruce Bagemihl zauważa, że u kilku gatunków naczelnych, w tym bliskiego krewnego ludzi – szympansa karłowatego, zostało zaobserwowane stymulowanie się sutkami podczas masturbacji. Jednak mimo to, kilka ssaków innych niż ludzie, pod kątem seksualnym nie zwracają na ten narząd większej uwagi.

Naukowcy od dawna spekulowali, że ludzie ewoluowali złogi tłuszczowe wokół żeńskich gruczołów sutkowych z powodów seksualnych. Antropolog Owen Lovejoy twierdził, że ewolucja wykształciła organy płciowe u obu płci w celu wiązania się w pary. Zgodnie z tą hipotezą, nie tylko kobiece piersi uległy rozbudowie; mężczyźni nabyli stosunkowo duże penisy w stosunku do rozmiarów ich ciał.

Inna teoria od dawna utrzymuje, że piersi rozwinęły się jako sposób sygnalizowania mężczyznom, że kobiety są zdrowe i dojrzałe. Zgodnie z badaniami, mężczyźni wolą duże piersi i wysoki wskaźnik talia-biodra, który wzmacnia u nich przekonanie, że kształt klepsydry oznacza młodość i płodność. Badanie przeprowadzone w 2004 roku – Proceedings of Royal Society B dowodzą nawet, że kobiety z dużym biustem mają wyższy poziom hormonu estradiolu, który może zwiększyć płodność.

Natura czy wychowanie?

Ale są też pułapki. Po pierwsze, nie jest jasne, czy piersi są powszechnie uwielbiane. W 1951 roku badania 191 kultur, przeprowadzone przez antropologa Clellan Ford i etologa Franka Beach wykazały, że piersi były uznawane za ważne na tle seksualnym dla mężczyzn w 13 z tych kultur. Spośród nich 9 kultur preferowało duże piersi. W przypadku innych dwóch – Azande i Ganda Africa – to długie i obwisłe piersi uznawane są za najbardziej atrakcyjne. Pozostałe dwie kultury – Masajowie i Manus – lubią piersi, które znajdują się w pozycji pionowej i „półkulistej” ale niekoniecznie duże.

W książce „Karmienie piersią: Perspektywy kulturowe” (Aldine de Gruyter, 1995), antropolog, Katherine Dettwyler opisuje kulturę Mali na temat gry wstępnej, z udziałem piersi.

„…w każdym razie, uważali to jako nienaturalne, wypaczone zachowania i okazało się, że trudno uwierzyć, że mężczyźni stają się podnieceni seksualnie przez piersi kobiece, albo że kobiety uważają takie działania za przyjemne.” – napisała Dettwyler.

dlaczego-mezczyzni-lubia-piersi-1

Z kulturowego punktu widzenia, mężczyźni dopiero w pewnym wieku znajdują w piersiach erotyczne pobudzenie.

„Oczywiście, ludzie mogą nauczyć się widzieć biust atrakcyjnym seksualnie. Możemy preferować długie, obwisłe piersi, lub pionowe czy półkoliste. Możemy też nauczyć się woleć duże piersi” – kontynuuje Dettwyler.

Nawet jeśli jest jakaś biologiczna podstawa dla zainteresowania piersiami, być może zależy ona od kultury. W badaniu z 2011 roku porównano męskie preferencje co do wielkości piersi, symetrii, wielkości otoczki i koloru w Papui Nowej Guina, Samoa i Nowej Zelandii. Okazało się, że mężczyźni z Papui Nowej Gwinei preferowali większe piersi, niż mężczyźni z dwóch pozostałych wysp. Ponieważ badani mężczyźni z Papui Nowej Gwinei pochodzą z bardziej wykształconej kultury, niż mężczyźni w Samoa lub Nowej Zelandii, wyniki potwierdzają tezę, że w miejscach niedostatku, zdrowa dobrze odżywiona kobieta lepiej nadaje się do ciąży i wychowywania dzieci. Rozmiar i kolor otoczki to bardzo osobliwe preferencje między kulturami.

Seksualny margines?

Głównym zadaniem piersi, oczywiście, jest to, aby nakarmić potomstwo. Niektórzy badacze uważają, że zainteresowanie seksualne piersiami po prostu zaburza ich przeznaczenie, wykorzystując je do innych celów.

Larry Young, profesor psychiatrii na Emory University, który bada neurologiczne podstawy złożonych zachowań społecznych, myśli że ewolucja człowieka wykorzystała starożytne obwody neuronowe, które pierwotnie ewoluowały w celu wzmocnienia więzi matka-niemowlę podczas karmienia piersią. Obecnie mózg wykorzystuje te obwody również do wzmocnienia więzi między partnerami. Rezultat? Mężczyźni, jak dzieci, kochają piersi.

Gdy sutki kobiece są stymulowane podczas karmienia piersią, neurochemiczna oksytocyna, znana również jako „narkotyk miłości” zalewa jej mózg, pomagając skupić swoją uwagę i uczucia na swoim dziecku. Ale badania wykonane w ciągu ostatnich kilku lat wykazały, że u ludzi obwód ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla niemowląt.

Najnowsze badania wykazały, że stymulacja brodawki zwiększa podniecenie seksualne u większości kobiet i aktywuje te same obszary mózgu, pochwy i stymuluje łechtaczkę. Gdy partner seksualny dotyka, masuje lub pieści kobiece piersi, w mózgu kobiety uwalniana jest oksytocyna, podobnie jak to dzieje u pielęgniarek zajmujących się niemowlętami. Ale w tym kontekście, oksytocyna skupia uwagę kobiety na swoim partnerze seksualnym, wzmacniając jej chęć do łączenia się z tą osobą.

Innymi słowy, ludzie mogą sami wzmagać pożądanie przez stymulację kobiecych piersi podczas gry wstępnej i seksu. Ewolucja, w pewnym sensie sprawiła, że ludzie chcą to robić. Według Younga, teoria „tylko nadaje temu sens.” Young opracował swoją teorię w książce pt. „Chemia między nami”, której współautorem jest Brian Alexander.

Pociąg do piersi „jest efekt dojrzewania mózgu, który występuje u mężczyzn, kiedy przechodzą przez okres dojrzewania” – powiedział Young dla Live Science.

„Ewolucja wybrała mózg u mężczyzn, który sprawia, że czują pociąg do piersi w kontekście seksualnym, ponieważ wynikiem jest aktywacja żeńskiego układ płciowego, dzięki czemu kobiety czują się bardziej przywiązane do mężczyzn. Jest to zachowanie, które mężczyźni wyewoluowali aby stymulować obwody samic.”

Więc dlaczego ta ewolucyjna zmiana zdarzyła się u ludzi, a nie u innych ssaków z piersiami? Young uważa, że to dlatego, ponieważ tworzą oni monogamiczne związki, podczas gdy 97 procent innych ssaków już nie.

„Po drugie, może mieć to związek z tym, że jesteśmy w pozycji pionowej i spotykamy się z płcią przeciwną twarzą w twarz, co zapewnia większą możliwość stymulacji sutków podczas seksu. U monogamicznych nornic na przykład, sutki wiszą ku ziemi, a partner znajduje się z tyłu, więc stymulacja ta nie rozwija się” – powiedział. „Więc może charakter naszej seksualności pozwolił na większy dostęp do piersi.”

dlaczego-mezczyzni-lubia-piersi-2

Young powiedział, że konkurencyjne teorie męskiego zainteresowania piersiami nie są spójne. Na przykład, argument, że ludzie mają tendencję do wyboru kobiet o pełnych piersiach, ponieważ uważają, że tłuszcz z piersi tych kobiet pozwoli im lepiej odżywiać niemowlęta – gdy weźmie się pod uwagę, że „sperma jest tania”, a mężczyźni nie muszą być wybredni, ten argument nieco traci sens.

Jednak tak jak każde ewolucyjne wyjaśnienie na temat piersi, teoria Younga wpada w kontrowersję kulturową.

„Co ważne, biolodzy ewolucyjni wskazują na powszechne powiązanie zachowań i emocji. A co z różnicami kulturowymi?” – antropolog z Rutgers University, Fran Mascia-Lees, napisał w e-mailu do Live Science.

Young odpowiedział, że nie ma wystarczającej liczby badań, patrząc na stymulację piersi podczas gry wstępnej w różnych kulturach, aby wykluczyć znaczenie pętli wiążącej piersi i oksytocynę. Warto zauważyć, że mężczyźni często też lubią stymulację swoich sutków. Badanie z 2006 roku, opublikowane w Journal of Sexual Medicine, odkrywa, że wśród badanych mężczyzn w Wielkiej Brytanii, 51,7% zostało pobudzonych przez stymulację sutków. Około 82% kobiet mówi to samo. Sutki mężczyzn są pozostałością rozwoju prenatalnego, ale są one podłączone do nerwów i naczyń krwionośnych, tak jak kobiece narządy.

Jednak przeprowadzono znacznie mniej badań dotyczących stymulacji męskich sutków i ich pobudzenia seksualnego – napisali naukowcy. Być może prawdziwym dylematem nie jest to, dlaczego kobiece piersi są tak przyciągające, ale dlaczego nie zadajemy więcej pytań o to, o co chodzi z męskimi „piersiami”?.

Może Cię zainteresować