Dla kogo renta alkoholowa? Oto, co trzeba wiedzieć o świadczeniu
07.04.2024 08:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wsparcie finansowe przyznawane osobom, które z powodu problemów zdrowotnych spowodowanych nadużywaniem alkoholu, straciły możliwość podjęcia zatrudnienia, jest powszechnie znanym zjawiskiem. Aby móc skorzystać z takiego wsparcia, trzeba spełnić pewne wymogi.
Nieoficjalnie mówi się o "rencie alkoholowej", choć wyrażenie to nie znajduje bezpośredniego odzwierciedlenia w prawie, regulaminach czy innych specjalistycznych dokumentach. Jest to zwyczajowe określenie świadczeń przyznawanych osobom niezdolnym do pracy, w tym również z powodu uzależnienia od alkoholu.
Kto może dostać rentę alkoholową?
Żeby uzyskać wsparcie finansowe, problem zdrowotny prowadzący do całkowitej czy częściowej niezdolności do pracy stanowi jedynie część wymagań. Jak zaznacza Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznane zostanie świadczenie, jeśli spełnione zostaną warunki, jak:
W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Warto zauważyć, iż sama choroba wywołana alkoholem nie gwarantuje automatycznie prawa do ubiegania się o rentę. Wysokość renty zaś jest zależna od stopnia stwierdzonej przez lekarza niezdolności do pracy. Po dokonanej waloryzacji w bieżącym roku, kwoty te mogą osiągnąć odpowiednio 1335,72 zł w przypadku częściowej niezdolności oraz 1780,96 zł w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.