Dla kogo renta alkoholowa? Oto, co trzeba wiedzieć o świadczeniu

  Dla kogo renta alkoholowa? Oto, co trzeba wiedzieć o świadczeniu

  Komu przysługuje renta alkoholowa?
  Komu przysługuje renta alkoholowa?
  Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Sąsiada
  07.04.2024 08:57

  Wsparcie finansowe przyznawane osobom, które z powodu problemów zdrowotnych spowodowanych nadużywaniem alkoholu, straciły możliwość podjęcia zatrudnienia, jest powszechnie znanym zjawiskiem. Aby móc skorzystać z takiego wsparcia, trzeba spełnić pewne wymogi.

  Nieoficjalnie mówi się o "rencie alkoholowej", choć wyrażenie to nie znajduje bezpośredniego odzwierciedlenia w prawie, regulaminach czy innych specjalistycznych dokumentach. Jest to zwyczajowe określenie świadczeń przyznawanych osobom niezdolnym do pracy, w tym również z powodu uzależnienia od alkoholu.

  Z informacji udostępnionych przez Eurostat pod koniec 2023 roku wynika, że Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w Unii Europejskiej pod kątem liczby zgonów wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu, zostając wyprzedzona jedynie przez Słowenię. Alkoholizm może przyczyniać się nie tylko do przedwczesnej śmierci, ale także do fizycznego upadku, co uniemożliwia zarobkowanie.

  Kto może dostać rentę alkoholową?

  Świadczenie rentowe dla osób nie mogących pracować z powodu schorzeń spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu obejmuje takie stany jak zespół Otella (inaczej obłęd alkoholowy) czy zapalenie trzustki, wskazując na ogólną niezdolność do pracy wynikającą z tej przyczyny.

  Żeby uzyskać wsparcie finansowe, problem zdrowotny prowadzący do całkowitej czy częściowej niezdolności do pracy stanowi jedynie część wymagań. Jak zaznacza Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznane zostanie świadczenie, jeśli spełnione zostaną warunki, jak:

  W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

  - posiadanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy
  - posiadanie wystarczającego okresu składkowego i nieskładkowego, adekwatnego do momentu, gdy niezdolność do pracy się pojawiła
  - dowodzenie, że niezdolność do pracy wystąpiła w czasie objętym ubezpieczeniem.

  Warto zauważyć, iż sama choroba wywołana alkoholem nie gwarantuje automatycznie prawa do ubiegania się o rentę. Wysokość renty zaś jest zależna od stopnia stwierdzonej przez lekarza niezdolności do pracy. Po dokonanej waloryzacji w bieżącym roku, kwoty te mogą osiągnąć odpowiednio 1335,72 zł w przypadku częściowej niezdolności oraz 1780,96 zł w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

  Źródło artykułu:WP Finanse
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także