×

200 tysięcy osób zostanie bez 13-nastki. Znamy sposób żeby tego uniknąć

Rząd ma wypłacić dodatkowe świadczenie 9,8 mln osób. Niestety nie wszyscy emeryci dostaną dodatkową emeryturę. Kto trafi do grona pechowców, a kto zdoła się wybronić?

Dla kogo 13-nasta emerytura?

Okazuje się, że trzynastka nie będzie dla wszystkich. Przekonała się o tym Pani Maria ze Swarzędza, która zwierzyła się w dziennikowi „Fakt”:

Pracowałam przez 40 lat, kiedy ostatnio dowiadywałam się w ZUS, dostanę ok. 1800 zł emerytury na rękę. To połowa mojej obecnej pensji. Dlatego tak bardzo liczyłam na trzynastkę w tym roku. Dzięki niej, przejście na emeryturę nie będzie aż tak wielkim szokiem. Urodziłam się w maju. Czy dostanę trzynastkę?

Nie wszyscy otrzymają świadczenie

Jeśli chcemy otrzymać świadczenie musimy jak najszybciej złożyć wniosek o emeryturę. Jak tego nie zrobimy świadczenie przepadnie ponieważ warunkiem otrzymania 13-nastki jest wcześniejsze uzyskanie prawa do tego świadczenia.

Niestety, dla tysięcy osób, które w tym roku osiągają wiek emerytalny – czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn –nie będzie 13-nastek. Jeśli emerytura nie będzie przyznana do 31 marce 2020 r. to dodatkowe świadczenie nie będzie przysługiwać. Mimo tego, że w danym roku zostaniemy emerytami, świadczenia i tak możemy nie uzyskać.

Kiedy wypłata?

13-nastki będą wypłacane już w kwietniu. Czy rząd specjalnie wybrał taką datę, aby jak najmniej osób uzyskało uprawnienie do świadczenia jakim jest dodatkowe świadczenie?

Czy w tym roku macie prawo do 13-nastki? Czy świadczenie was ominie?

 

Źródła: www.fakt.pl, expressbydgoski.pl, gk24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij