×

Delmikron atakuje: są już pierwsze przypadku zakażenia Deltą i Omikronem

Delmikron atakuje! Są już pierwsze przypadki zakażenia dwoma wariantami jednocześnie – Omikronem i Deltą. Medyczni eksperci zaczęli już badać to niezwykłe zjawisko.

Delmikron atakuje

Od tygodni wariant Delta i wariant Omikron w wielu krajach walczą o palmę pierwszeństwa. A co, jeśli to Delmikron „pogodzi” oba warianty? Świat nauki z niepokojem przygląda się temu, co się dzieje. W Hiszpanii pojawiły się pierwsze doniesienia o koinfekcji Deltą i Omikronem, czyli zainfekowaniu organizmu dwoma wariantami jednocześnie. 

Mamy ciekawą sytuację, bo na jedną falę, związaną z wariantem Delta, zaczyna nakładać się fala wariantu Omikron, który spycha ten pierwszy ze sceny. A zatem żyjemy w takim okienku, przez które przejść może zarówno jeden jak i drugi wariant. Przy obecnej dynamice zmian w dominacji wariantów ryzyko, że dojdzie do koinfekcji wariantem Delta i Omikron jest wysokie

– wyjaśnia biolog dr hab. Piotr Rzymski w rozmowie z WP abcZdrowie.

Naukowcy uważają, że to, co póki co odkryto jedynie w Hiszpanii, wkrótce może stać się częścią naszej codzienności, bo przypadków koinfekcji będzie przybywać.

Przypomnijmy: podobne koinfekcje miały już miejsce w przypadku m.in. wariantów Alfa oraz Beta i Alfa oraz Delta.

Powstanie superwirus?

Temat, który być może jest fascynujący z punktu widzenia nauki, dla przeciętnego Kowalskiego może być po prostu przerażający. Czy koinfekcje będą miały cięższy przebieg? Czy zakażenie Deltą i Omikronem jednocześnie zwiększy ryzyko zgonu?

Kwestia, o której mniej chętnie się mówi, to ryzyko, że u jakiegoś pacjenta dojdzie do spotkania np. wariantu Delta z wariantem Omikron i te warianty zmutują pomiędzy sobą. Co się stanie? Może powstać superwirus: taki który będzie bardziej zaraźliwy i bardziej patogenny

– przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mimo wszystko na razie eksperci wskazują, że ryzyko powstania „superwariantu” jest raczej niskie, choć nie niemożliwe.

Koronawirusy nie mają mechanizmów, które umożliwiają im mieszanie się ze sobą, tak jak ma to miejsce w przypadku grypy, aby powstał nowy superwariant

– wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z UMCS w Lublinie.

Tymczasem w czwartek 30 grudnia resort zdrowia poinformował o 14 325 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Odnotowano też kolejną, zatrważającą liczbę zgonów. Ostatniej doby zmarło 709 pacjentów z COVID-19. Ok. 70 proc. to osoby niezaszczepione.

Fotografie:

Może Cię zainteresować