×

Oficjalna data pogrzebu Elżbiety II. Dla wielu to nie do pomyślenia, by wtedy chować królową

Oficjalna data pogrzebu królowej Elżbiety II. Pałac Buckingham wydał specjalny komunikat, w którym ogłosił, kiedy dokładnie odbędą się uroczystości pogrzebowe brytyjskiej monarchini. Dla wielu osób, to może być spore zaskoczenie. W Polsce nikt nie wystawia tak długo trumny z ciałem zmarłego.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Stało się nieuniknione, ale mimo to serca Brytyjczyków rozpadły się na miliony kawałków a po ich policzkach spłynęły łzy. Królowa Elżbieta II zmarła. Chociaż już od kilku dni media donosiły, że stan zdrowia monarchini znacznie się pogorszył, to wielu wierzyło, że z tego wyjdzie.

Niestety królowa Elżbieta odeszła do wieczności 8 września w pałacu Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat, a koronę nosiła przez 70 lat! Na tronie zasiadła bowiem w 1952 roku.

Co ciekawe, już wtedy ustalono procedury związane ze śmiercią brytyjskiej monarchini, a nawet datę jej pochówku.

Data pogrzebu królowej Elżbiety II. Oficjalny komunikat Pałacu Buckingham

Chociaż kwestie związane z pogrzebem Elżbiety II były dokładnie ustalone zaraz po jej koronacji, to Pałac Buckingham wydał oficjalny komunikat w tej sprawie w sobotę (10 września), czyli dwa dni po śmierci brytyjskiej monarchini. Wynika z niego, że dzień pogrzebu królowej będzie wolny od pracy, bowiem uroczystości będą miały charakter państwowy.

A kiedy odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II? Datę wyznaczono na poniedziałek 19 września br. – oficjalnie podał Pałac Buckingham.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Następnie trumna z ciałem brytyjskiej monarchini zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są także jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice.

Brytyjczycy i rodzina królewska przygotowują się do pogrzebu królowej Elżbiety.

Nowy król Wielkiej Brytanii

10 września została również odczytana w Londynie proklamacja ogłaszająca Karola III nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. To symboliczny akt objęcia tronu po matce Elżbiecie II, bowiem dotychczasowy książę Walii został królem automatycznie w chwili śmierci królowej. Jego koronacja odbędzie się jednak dopiero za rok.

Źródła: www.se.pl, www.gazetaprawna.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x