×

6 wskazówek, które pomogą Ci określić, co dana osoba myśli i czuje, nawet jeśli tego nie mówi

Umiejętność czytania emocji drugiej osoby może być kluczem do łatwiejszego komunikowania się z innymi ludźmi. LaRae Quy, który przez 23 lata pracował jako agent FBI, wypowiedział kiedyś takie słowa:

„Nie musisz być detektywem, aby zrozumieć, co siedzi w czyjejś głowie. Można wyróżnić kilka sygnałów, które Ci to pokażą. Wystarczy się ich tylko nauczyć.”

Oto 6 porad od samego LaRae Quy, które pomogą Ci określić, co dana osoba myśli i czuje, nawet jeśli sama nie będzie chciała Ci o tym powiedzieć.

#1 Zwracaj uwagę na dziwne zachowania

Zwracaj uwagę na różnicę pomiędzy podstawowym modelem zachowań, a słowami i gestykulacją osoby w danym momencie. Być może zauważyłeś, że bliska Ci osoba zaczyna kaszleć, gdy zaczyna się denerwować lub drapie się po głowie, kiedy znajduje się w stresującej sytuacji? Bardzo możliwe, że ukrywa w tym momencie coś więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

#2 Porównuj zachowania

Jeśli zauważysz, że ktoś zachowuje się inaczej od całej reszty, zwróć na to uwagę. Nie bądź obojętny wobec tego, jak rozmawia z innymi osobami. Czy zmienia swoje zachowanie i czy wydaje się być ono spójne z jego osobą? Co mówi jego mowa ciała?

#3 Zwróć uwagę na podstawowy model zachowania

Istnieje wiele rodzajów nietypowych zachowań, np. ludzie mogą gapić się na podłogę podczas rozmowy, krzyżować ramiona, kaszleć i jednocześnie kręcić się tam i z powrotem. Warto zaznaczyć, że każdy zachowuje się w danej sytuacji inaczej. Zdefiniowanie czyjegoś modelu zachowań pomoże Ci zrozumieć jego działanie. Znacznie łatwiej będzie Ci wtedy stwierdzić, czy ten ktoś robi to z przyzwyczajenia, czy może udaje kogoś, kim najzwyczajniej w świecie nie jest.

#4 Skupiaj się na gestach

Pojedyncze gesty lub słowa nie zawsze mają ukryte znaczenia. Kiedy jednak pewne gesty zaczynają się powtarzać, warto zwrócić na nie uwagę. Przykład: ktoś w Twoim towarzystwie wielokrotnie kaszle, drapie się po głowie i jednocześnie krzyżuje nogi – to znak, że powinieneś być ostrożny, bo z pewnością nie należy to do typowych zachowań.

#5 Obserwuj jak chodzi

Jeśli ktoś patrzy na swoje stopy podczas chodu, jest to oznaką braku pewności siebie. Postaraj się wzbudzić zaufanie u takiej osoby i wybadać, czego tak naprawdę się boi i co sprawia, że nie potrafi twardo stąpać po Ziemi.

#6 Zwracaj uwagę na wypowiadane czasowniki

Czasowniki używane przez daną osobę mówią o niej bardzo wiele. Przykład: Jeśli Twój szef mówi, że „zdecydował się” na współprace z inną firmą, świadczy to o tym, że jest osobą zdecydowaną, nie działa pod wpływem impulsu, bierze pod uwagę inne możliwości i potrafi patrzeć w przyszłość. Wypowiadane czasowniki świadczą o tym, jak zdecydowanymi i konkretnymi osobami jesteśmy.

Każdy z nas ma jedyną i niepowtarzalną osobowość, ale istnieje lista pytań, które pozwolą na zdefiniowanie danej osoby niezależnie od tego, kim jest:

  • Czy jest introwertykiem czy ekstrawertykiem?
  • W jaki sposób radzi sobie z ryzykiem?
  • Jak się zachowuje w stresujących sytuacjach?
  • Jak się zachowuje, kiedy jest zrelaksowana?
  • Co karmi jej ego?

Pamiętaj, że potrzebujesz czasu, aby zrozumieć zachowania innych ludzi, a tym samym sprawić, że komunikacja z nimi będzie przebiegać bez najmniejszych zastrzeżeń. Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki i w tym przypadku nie jest inaczej…

Może Cię zainteresować