×

Pałac Kultury i Nauki był kiedyś biały, choć mało kto to pamięta. Teraz znów taki będzie

Pałac Kultury i Nauki przestanie być szary. Wszystko dlatego, ze właśnie ruszyło jego wielkie oczyszczanie. Już widać pierwsze efekty. Trzeba przyznać, że różnica w kolorze jest kolosalna.

Czasy świetności

Jak większość z Was zapewne doskonale wie, Pałac Kultury i Nauki stanął w stolicy naszego kraju już w latach 50. Wyglądał wówczas jednak troszkę inaczej. Są jeszcze tacy, którzy pamiętają jego białą elewację. Teraz znów może być właśnie taka. Zarząd PKiN chce, aby powrócił on do czasów swojej świetności i został gruntownie wyczyszczony.

Wielkie czyszczenie

Już w lutym tego roku Rafał Krzemień, prezes Pałacu Kultury i Nauki, zapowiedział renowację budynku, m.in. jego czyszczenie. Podkreślił, że wszystko rozpocznie się od tarasu widokowego, ale chce, aby docelowo został wyczyszczony cały budynek.

Kilka dni temu rozpoczęły się prace. Podjęła się ich firma z Krakowa. Do czyszczenia budynku wykorzystuje się metodę hydrodynamiczną. Najprościej ujmując, robi się to za pomocą gorącej pary wodnej.

Krakowska firma ma nie tylko wyczyścić budynek, ale uzupełnić także ubytki w elewacji, wymienić parapety odnowić tynk i pomalować sufit. Część remontu tarasu widokowego, która jest zaplanowana na ten rok, wyniesie ok. 680 tysięcy złotych netto.

Rewelacyjne efekty

Ile to potrwa?

Wiadomo, że prace remontowe będą trwały do połowy września 2018 roku. Nie będzie jednak znacznych utrudnień dla turystów. Taras widokowy ma być nadal dostępny dla zwiedzających. Prezes Rafał Krzemień powiedział zapewnił:

Prace wykonywane będą etapowo, z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, dzięki czemu taras dostępny będzie dla turystów przez cały okres trwania remontu

Taras widokowy czynny jest dla zwiedzających codziennie w godzinach od 10.00 do 20.00. Z kolei od maja do września w każdy piątek i sobotę, można także podziwiać nocną panoramę Warszawy z 30. piętra, w godzinach od 20.00 do 23.30.

Też nie możecie się doczekać końcowego efektu?

Może Cię zainteresować

zamknij