×

Osoby zaszczepione wciąż mogą zarażać COVID-19? Ekspert nie ma dobrych wieści

Czy zaszczepieni mogą przenosić koronawirusa? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Szybko się okazało, że szczepionki na koronawirusa są towarem deficytowym. Tymczasem specjaliści podkreślają, że to nasza jedyna szansa na powrót do normalności. Ale czy na pewno? Osoby zaszczepione nadal zakażają i dlatego powinny przestrzegać ograniczeń – twierdzi zastępca naczelnego lekarza Anglii.

„Komar mocniej gryzie”

Ledwo ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów, a już ustawiła się kolejka do szczepień. Jak można się było domyślać, system umożliwiający telefoniczną rejestrację pacjentów szybko padł. Kto zadzwonił w poniedziałek rano pod numer 989, mógł usłyszeć, że „nie ma takiego numeru”. Dlatego seniorzy ruszyli do przychodni, by zapisać się osobiście.

Wkrótce szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że „w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów”. Do końca marca terminy są już zajęte.

Ci, którym udało się zapisać na szczepienia już w pierwszych dniach, wychodzili zadowoleni.

Nie czułam ukłucia, komar mocniej gryzie

– mówiła jedna z seniorek w rozmowie z tvn24.pl.

Jednak przed otrzymaniem drugiej dawki preparatu nikt nie może czuć się bezpiecznie. A co, gdy już zaszczepi się po raz drugi?

Czy zaszczepieni mogą przenosić koronawirusa?

Zastępca naczelnego lekarza Anglii, prof. Jonathan Van-Tam nie pozostawia złudzeń.

Żadna szczepionka nie jest skuteczna w 100 procentach, a osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą nadal przenosić koronawirusa i dlatego powinny przestrzegać wszystkich ograniczeń

– oświadczył w niedzielę.

Żadna szczepionka nigdy nie miała stuprocentowej skuteczności, więc nikt nie jest na 100 proc. chroniony przed wirusem. Sposobem na zmniejszenie ryzyka dla każdego z nas jest przerwanie łańcucha transmisji i radykalne zmniejszenie liczby zachorowań

– podkreślił prof. Van-Tam, specjalizujący się w chorobach zakaźnych i epidemiologii.

Specjalista zaznacza, że również ci, którzy przyjęli szczepionkę, powinni trzymać dyscyplinę, by nie narażać innych.

Zmieniając swoje zachowanie, nadal możesz rozprzestrzeniać wirusa, przyczyniając się do dużej liczby infekcji i narażając na zachorowanie osoby, które wciąż czekają na przyjęcie szczepionki

– tłumaczy.

W Polsce, tak jak i w wielu innych europejskich krajach, coraz trudniej namówić obywateli do dyscypliny i przestrzegania obostrzeń. Z czasem to wyzwanie będzie tylko większe.

Fotografie: twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij