×

Czy zamkną drogi na Boże Narodzenie? „Rozważamy wszystkie scenariusze”

Czy zamkną drogi na Boże Narodzenie? W związku z kolejnymi rekordami zakażeń, rząd rozważa wszystkie scenariusze. Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń.

Padł kolejny rekord

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w całej Polsce. Od tygodni słyszymy, że brakuje łóżek, respiratorów i miejsc w szpitalach. To wymusza na rządzących podejmowanie kolejnych działań mających na celu ograniczenie emisji groźnego wirusa.

Czwartkowy (5 listopada) bilans zakażeń stanowi kolejny dobowy rekord. Odnotowano aż 27 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak będą wyglądać tegoroczne święta Bożego Narodzenia? Szczególnie, że premier groził ostatnio narodową kwarantanną.

Kiedy zapadną decyzje w tej sprawie? Podczas ostatniej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki nie wspomniał nic o grudniowych świętach i sylwestrze 2020/2021. Nawiązał jednak do zamknięcia cmentarzy „w ostatniej chwili” podczas Q&A na Facebooku.

Rzeczywiście, ta decyzja zapadła późno, ale gdyby dwa, trzy czy cztery dni wcześniej została ogłoszona, to nie trzeba było jakichś wybitnych ekspertów, żeby się domyślić, że ogromna większość ludzi ruszy na cmentarze dokładnie w tych dniach poprzedzających dzień, od którego cmentarze miałyby być zamknięte

– mówił szef rządu.

Czy zamkną drogi na Boże Narodzenie?

Adam Niedzielski był gościem w programie Money. To się liczy. Przez dziennikarza serwisu został zapytany o to, czy rząd rozważa zamknięcie dróg i kolei na Boże Narodzenie?

Rozważamy wszystkie scenariusze. Niestety rzeczywistość października pokazała nam, że musimy jako realne traktować scenariusze czarne

– powiedział minister zdrowia.

Dodał, że pandemia potrafi zaskakiwać i zakładanie, jak będzie się ona rozwijała w dłuższej perspektywie niż dwa, trzy tygodnie, „jest obarczone ryzykiem”.

Jeśli przekroczymy 75 zakażeń na 100 tys. osób w ciągu siedmiu dni, to będziemy mówić o kwarantannie narodowej. Tutaj już trudno myśleć o większych obostrzeniach. Jeśli ograniczymy handel tylko do podstawowych funkcji, to ten system wychodzenia z domu tylko po zaspokojenie podstawowych potrzeb czy żeby iść do pracy już jest takim ograniczeniem życia społecznego, że trudno myśleć, co można robić więcej.

O to, czy rząd „zabierze nam kolejne święta”, został zapytany również premier podczas Q&A na Facebooku.

Ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy robić to zabieranie świąt. Ale proszę popatrzeć na to z takiej perspektywy: Covid zabiera życie ludziom, starszym głównie, rodzicom, dziadkom. Trzeba o nich zadbać

– zaznaczył Morawiecki.

Przy okazji przypomniał o zachowaniu dystansu w stosunku do seniorów. Zalecił też powstrzymanie się od uczestnictwa w targach bożonarodzeniowych, o ile takie będą w ogóle organizowane w grudniu.

Jak myślicie, czy uda nam się spędzić Boże Narodzenie w większym rodzinnym gronie?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: moneyv.wp.pl, party.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować