×

Czy wrócą obostrzenia? MZ: trzeba przygotować się na wszystkie scenariusze

Czy wrócą obostrzenia w związku z rekordową liczbą zachorowań? Kolejne komunikaty Ministerstwa Zdrowia nie napawają optymizmem. Tak wysokiego wskaźnika zakażeń nie było od początku epidemii w Polsce.

Wskaźnik zachorowalności znów wzrósł

Niechlubny rekord liczby zachorowań na koronawirusa w Polsce padł w czwartek (30 lipca) – odnotowano wtedy 615 nowych przypadków. Jednak w piątek (31 lipca) krzywa zakażeń znów poszybowała w górę – w komunikacie poinformowano o 657 kolejnych osobach zakażonych COVID-19.

Nie tak dawno temu premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że wirus w kraju powoli wygasa i nie ma już powodów do obaw. Niespełna miesiąc po tych słowach wskaźnik zachorowalności znów wzrósł. Takiej liczby w raportach resortu nie było nawet wtedy, gdy w Polsce obowiązywały największe restrykcje.

W piątek (31 lipca) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński był gościem Polskiego Radia Wrocław. Na antenie starał się studzić emocje:

Obecna liczba zakażeń w Polsce jest pokłosiem kilku zjawisk: to przede wszystkim ogniska w dużych zakładach pracy i wynik badań dużych grup osób, prowadzonych w ramach badań przesiewowych. I teraz mamy ciąg dalszy (…), badane są rodziny osób, które uzyskały wynik dodatni i przebywają na kwarantannie.

Czy wrócą obostrzenia?

O nowych źródłach zakażeń mówił już wczoraj (30 lipca) premier Mateusz Morawiecki. W związku z tym pojawia się coraz więcej pytań o powrót niektórych z obostrzeń. Szef rządu nie wykluczył, że jeśli liczba zakażeń nadal będzie rosła, „będzie trzeba działać”.

Wiceminister Cieszyński pytany o możliwe obostrzenia związane z rozwojem epidemii w Polsce stwierdził, że:

Trzeba się przygotować na wszystkie scenariusze.

Zapewnił jednak, że o kolejnym lockdownie raczej nie ma mowy. Cieszyński zwrócił się przy okazji do Polaków, aby przestrzegali restrykcji, tj. nosili maseczki, zachowywali dystans i dezynfekowali ręce. Jak powiedział:

Za nieprzestrzeganie tego grożą kary i myślę, że w najbliższych dniach liczba nakładanych kar będzie rosła, bo widać niestety poluzowanie.

Coraz więcej pytań pada też w kwestii obowiązkowej kwarantanny po powrocie z zagranicy. Wiceminister jasno postawił sprawę:

Działania w tym zakresie będą podejmowane wraz z nowymi danymi.

Stąd też decyzje w ubiegłym tygodniu o tym, aby od tej środy ograniczyć loty do Czarnogóry i Luksemburga. Przygotowujemy analizy, czy takich ograniczeń nie należy wprowadzić, jeśli chodzi o Hiszpanię.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować