×

Czy wiesz gdzie leży największa wyspa świata?

Patrząc na mapę, nie każdy będzie w stanie natychmiast wskazać największą wyspę świata. Otóż niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest Grenlandia, która ma powierzchnię 2 130 800 km2 i stanowi autonomiczne terytorium pod zwierzchnictwem Danii mimo, iż geograficznie przynależy do Ameryki Północnej. Zamieszkuje ją niecałe 57 000 osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 0,026 osoby na km2.

Największa wyspa świata – Azja

Na podium zestawienia największa wyspa świata znajduje się także Nowa Gwinea z terytorium o powierzchni 785 753 km2 – dzielona jest ona przez Indonezję i państwo Papua – Nowa Gwinea oraz Borneo z 748 168 km2, która należy do Brunei, Malezji oraz Indonezji. Są to największe wyspy Azji. Cechują się dużym zróżnicowaniem narodowościowym i klimatycznym, zaś w ogólnoświatowej świadomości przedstawiane są głównie jako destynacja dla wyjątkowo egzotycznych wypoczynków wakacyjnych. Doskonale rozwinięta infrastruktura wysp oraz duże nastawienie ich mieszkańców na obsługę ruchu turystycznego powodują, iż zróżnicowane źródła dochodów zapewniają bezpieczeństwo ekonomiczne obywateli.

Największa wyspa świata – Afryka

Największa wyspa Afryki to Madagaskar ze swoją powierzchnią 587 713 km2. Całe terytorium wyspy stanowi własność Republiki Madagaskaru, która pod względem wielkości jest 48. krajem świata. Teren ten słynie z licznych walorów przyrodniczych (z gatunkami endemicznych roślin i zwierząt), plantacji roślin tropikalnych oraz baobabów. Do roku 1960 terytorium wyspy przynależało do Francji. Zamieszkują ją blisko 22 mln mieszkańców, co powoduje, iż gęstość zaludnienia szacowana jest na ok. 37 osób na km2.

Największa wyspa świata – Specyficzny charakter Japonii

Patrząc na kwestię organizacji terytorium poszczególnych krajów, na szczególną uwagę zasługuje Japonia, jako jeden z nielicznych krajów, który znajduje się w czołówce światowych potęg gospodarczych a jednocześnie zajmuje stosunkowo małe terytorium, zlokalizowane wyłącznie na wyspach. Ich ilość jest szacowana łącznie na ok 4 000, z czego 3 000 nie stanowi zamieszkałego terytorium. Największa wyspa Japonii to Honsiu z powierzchnią 227 693 km2.

największa wyspa świata

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym

Biorąc pod uwagę bliższe nam rejony, największą wyspą w basenie Morza Śródziemnego jest Sycylia, która przynależy terytorialnie do Włoch i obejmuje swoim zasięgiem obszar 25 460 km2. Zamieszkuje ją ponad 5 mln obywateli, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 195 osób na km2. Jej najwyższym wzniesieniem jest słynny wulkan Etna. Ponadto region ten zasłynął jako główna siedziba i miejsce rozwoju włoskiej mafii, która prowadziła ogólnoświatową działalność. Jej wyjątkowo sprzyjający klimat powoduje, iż stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku oraz kuracji schorzeń dróg oddechowych. Nie jest to może największa wyspa świata, ale jedna z najsławniejszych.

Największa wyspa na Bałtyku

Także sąsiadujące z naszym krajem morze, posiada wiele zróżnicowanych wysp. Największymi terytorialnie są: należąca do Szwecji Gotlandia (3 140 km2), estońska Sarema (2 673 km2) oraz szwedzka Olandia (1 342 km2). Biorąc pod uwagę liczbę ludności, prym wiedzie polsko – niemiecka wyspa Wolin – zamieszkuje ją około 76 500 osób.Może wybierając cel kolejnych podróży zwrócisz uwagę na ranking „największa wyspa świata”?

zamknij