Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa? Oto, co powinieneś o niej wiedzieć
31.03.2024 12:20, aktual.: 31.03.2024 17:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skomponowana z różnorodnych warzyw i aksamitnego sosu, sałatka jarzynowa na pierwszy rzut oka wydaje się być kulinarnym uosobieniem niewinności. Jednak, zanim skusimy się na dokładkę tego popularnego dania, warto zatrzymać się na moment i zastanowić nad jego rzeczywistymi właściwościami odżywczymi.
W okresie świątecznym większość z nas z pewnością sięgnie po chociaż niewielką ilość tej znanej przekąski, zjedzonej pomiędzy porcjami sernika a kawałkiem świątecznej szynki. Ale czy sałatka jarzynowa jest faktycznie tak zdrowa, jak mogłoby się wydawać na podstawie jej nazwy?
Więcej informacji znajdziesz po obejrzeniu poniższego materiału wideo
Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?
Same składniki, użyte do przygotowania sałatki, już na start brzmią obiecująco – bogactwo warzyw takich jak pietruszka, marchew, seler oraz ziemniaki, wzbogacone o wartościowe odżywczo jajka, kiszony ogórek i jabłko, to zestaw, w którym mogą się pojawiać różnice wynikające z indywidualnych preferencji kucharza, ale wymienione składniki są obecne w większości wersji tego dania.
Sałatka jarzynowa jest bogatym źródłem błonnika, który ma kluczowe znaczenie w procesie trawienia i zapewnianiu uczucia sytości. Kiszone ogórki działają jak naturalny probiotyk, wspierają trawienie, absorpcję składników odżywczych, usuwają toksyny i metale ciężkie z organizmu oraz wzmacniają system immunologiczny.
Pomimo że sałatka jarzynowa dostarcza wielu witamin i mikroelementów, to proces gotowania warzyw na potrzeby sałatki powoduje, że część wartościowych składników jest tracona. Do gotowania warto wybierać naturalne buliony, wolne od sztucznych dodatków i kostek rosołowych, które mogą być źródłem niepożądanych substancji.
Sałatka jarzynowa w wersji light
Wadą sałatki jarzynowej może okazać się jej składnik – majonez. Ten tłusty sos nie jest zalecany osobom walczącym z nadwagą lub mającym problemy z wysokim cholesterolem. Może on, razem z innymi potrawami świątecznymi, przyczynić się do problemów trawiennych.
Jeżeli nie możesz sobie wyobrazić sałatki jarzynowej bez dodatku majonezu, dobrym pomysłem będzie zastąpienie go w połowie jogurtem naturalnym i wzmocnienie smaku sosu przy użyciu na przykład tartego chrzanu, który stymuluje wydzielanie soków trawiennych, wpływa na przemianę materii i ułatwia proces trawienia, a także zapobiega zaparciom, eliminuje wzdęcia i zgagę. Taki zabieg pozwoli zachować wyjątkowy smak sałatki przy jednoczesnym dodaniu jej delikatności.