×

Czy Polsce grozi blackout? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, jak się przygotować

Czy Polsce grozi blackout? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zamieściło na Twitterze informację, jak się przygotować. „Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu” – radzi Polakom RCB.

Co to jest „blackout”?

Krążą legendy, że w wielu polskich domach i piwnicach, do dziś zalegają zapasy ryżu, makaronu czy mąki po tym, jak Polacy robili je z obawy przed pandemią. Cóż, teraz te produkty mogą się przydać, bo RCB radzi, by znów gromadzić zapasy.

A tak zupełnie poważnie, chodzi o widmo „blackoutu”, czyli nagłej, poważnej i rozległej awarii systemu elektroenergetycznego, powodującej dłuższą przerwę w dostawie energii elektrycznej.

Na ewentualną awarię zasilania przygotowują się już inne europejskie kraje. Jako jedna z pierwszych wspomniała o tym Austria. W połowie listopada tamtejszy rząd przedstawił 4-minutowy film informacyjny, z instrukcją, jak się zachować w razie problemu.

Ponadto Austriacy radzą przygotowanie latarki, baterii i zapałek, a do tego zapasów wody pitnej, żywności w puszkach, apteczki i… radia tranzystorowego. Niemieccy eksperci dodają do tego jeszcze produkty higieniczne i plecak dla każdego członka rodziny z odzieżą na 5 dni.

We wtorek przed blackoutem ostrzegł minister przemysłu Włoch, Giancarlo Giorgetti. W Europie, głównie w Hiszpanii, rośnie też liczba tzw. samoratowników, którzy przygotowują się do przetrwania w ekstremalnych warunkach.

Czy Polsce grozi blackout?

Pandemia, rosnące ceny prądu i kryzys energetyczny – wszystko to sprawia, że istnieją poważne powody do niepokoju. Niektórzy spodziewają się, że do blackoutu może dojść jeszcze tej zimy.

Fakt, że również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega przed blackoutem, może wzbudzić społeczny niepokój. Dlatego RCB podkreśla, że post zamieszczony na Twitterze, ma jedynie charakter informacyjny.

Czy wiesz, co zrobić w sytuacji blackout? Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. POWERBANK. Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu

– czytamy na Twitterze RCB.

RCB zapewnia, że Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) działa stabilnie i bez zakłóceń, a funkcjonowanie KSE nadzorują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Ale – jak to mówią – przezorny zawsze ubezpieczony.

Fotografie:

Może Cię zainteresować