×

Czy maseczki chronią nas przed koronawirusem? Nowe ustalenia zaskakują

Czy maseczki są skuteczne? Wiele osób zastanawia się nad tym pytaniem. Koreańscy naukowcy postanowili przeprowadzić pewien eksperyment. Jego celem miało być sprawdzenie skuteczności bawełnianej maseczki. Wyniki okazały się zaskakujące.

Maseczki ochronne

Maseczki ochronne to niewątpliwie najczęściej poruszany temat w ostatnim czasie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nieustannie apeluje o to, aby w miejscach publicznych zakładały je osoby kichające i kaszlące, a także opiekunowie chorych. W ostatnim czasie rozważa się jednak noszenie maseczek przez wszystkich.

Czy maseczki są skuteczne?

Badacze ze szpitala Asan Medical Center i University of Ulsan College of Medicine w Seulu postanowili sprawdzić skuteczność „zwykłych” maseczek. Do eksperymentu zaprosili czterech pacjentów zarażonych koronawirusem.

Naukowcy poprosili ich o kaszlenie z odległości 20 centymetrów do szalki Petriego bez maseczki, w bawełnianej maseczce, w chirurgicznej maseczce, wreszcie ponownie bez maseczki. Wszystkie użyte w tym celu obiekty zostały pokryte odpowiednimi aseptycznymi wacikami, a następnie poddane analizie. W ten sposób chcieli się przekonać, czy oba typy maseczek blokują rozprzestrzenianie się wirusa.

Jaki wynik otrzymali?

Koronawirusa SARS-CoV-2 znaleziono na wszystkich tych powierzchniach, zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. To dowodzi tego, że maseczki bawełniane nie są w pełni skuteczne. Autorzy pracy zapewniają, że nie doszło do żadnego błędu. Jednak będą oni przeprowadzać dalsze badania, aby sprawdzić, czy „zwykłe” maseczki ograniczają choć zasięg przedostających się przez nie koronawirusów.

Jedno jest pewne, nie należy dotykać maseczek rękami, a jeśli już, ręce trzeba natychmiast zdezynfekować.

Sytuacja w Polsce

W Polsce nie ma jeszcze obowiązku noszenia maseczek. Jednak minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział, że taki nakaz może wejść w życie w każdym tygodniu. Dzisiaj mają być podane kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem.

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych wprowadziło już kilka państw, m.in. Włochy, Czechy, Wielka Brytania i Ukraina.

Źródła: www.rmf24.pl, fakty.interia.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), pl.freepik.com

Polecane

Może Cię zainteresować