×

Czy komary przenoszą koronawirusa? Jest komentarz WHO w tej sprawie

W Polsce jest 47 gatunków komarów, a większość z nich jest bardzo chętna do kłucia. Wiemy, że te owady przenoszą choroby zakaźne. Ale czy komary przenoszą koronawirusa? Jest odpowiedź WHO i komentarz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Czy komary przenoszą koronawirusa?

Dotkliwe kłucie komarów to jedna z niewielu negatywnych rzeczy, które kojarzą nam się z latem. Ostatnie deszcze i powodzie sprawiły, że w tym roku komarów jest mnóstwo. Preparaty przeciw tym uciążliwym owadom znikają z półek sklepowych, ale walka z nimi wydaje się walką z wiatrakami. Jednak to nie jedyny problem. Wielu z nas zapewne zastanawia się, czy komary przenoszą koronawirusa?

Chociaż coraz więcej wiemy o SARS-CoV-2, stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia w tej sprawie nie zmieniło się od marca. WHO uspokaja:

Póki co, nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus może być przenoszony przez komary.

Tego samego zdania jest amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention, która informuje:

W tej chwili nie mamy danych sugerujących, że COVID-19 lub inne podobne koronawirusy (np. SARS, MERS) rozprzestrzeniają się przez komary lub kleszcze.

Chociaż organizacje zapewniają, że nie ma powodów do obaw, nie sposób nie zauważyć, że ich komunikaty zaczynają się od „póki co” i „w tej chwili”. Wydaje się więc, że w tej kwestii nie możemy mieć stuprocentowej pewności…

Co na to Główny Inspektorat Sanitarny?

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. To oznacza, że głównym zagrożeniem jest kontakt z osobą, która kaszle czy kicha. Jak i z powierzchnią, na której mogła się znaleźć wydzielina z nosa lub też ślina osoby, zakażonej koronawirusem.

Jednak co do roznoszenia koronawirusa przez komary, stanowisko Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest jasne.

Stawonogi, jak komary lub kleszcze mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia i zostać przeniesionym do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów

– twierdzi GIS.

Dużo mówi się również o zagrożeniu związanym z ugryzieniem przez kleszcza. Zdaniem GIS, to kleszcze stanowią większe zagrożenie w naszej strefie klimatycznej. Mogą przenieść boreliozę bądź kleszczowe zapalenie mózgu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować