×

Czy jesteś psychopatą? „Dylemat wagonika”, to szybki test, który da ci odpowiedź

Sądzisz, że psychopaci zachowują się tak, jak w amerykańskich filmach? Nic bardziej mylnego. Szacuje się, że nawet 1 na 100 ludzi wykazuje cechy osobowości psychopatycznej. Jak to rozpoznać? Sprawdź, czy jesteś psychopatą, wykonując prosty eksperyment w warunkach domowych.

Osobowość psychopatyczna, czyli jaka?

Bardzo często wyobrażamy sobie, że psychopata to ktoś, kogo możemy rozpoznać na pierwszy rzut oka. W naszej głowie tworzy się obraz kreowany w wielu hollywoodzkich filmach. Ale prawda jest taka, że w życiu nic nie jest czarno-białe. Podobnie jest i w tym przypadku. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, rozpoznanie osobowości psychopatycznej jest trudne.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi bardzo często funkcjonują (przynajmniej z pozoru) dokładnie tak, jak inni. Chodzą do pracy, zakładają rodziny, nawiązują bliskie koleżeńskie relacje, mają swoje hobby i zainteresowania. Z drugiej strony, jest kilka sposobów na to, by rozpoznać kogoś o osobowości dyssocjalnej. Specjaliści wskazują na pewien zestaw cech, wśród których pojawiają się:

  • brak empatii i skłonność do obwiniania innych;
  • lekceważenie norm i ograniczone zasadny moralne;
  • niska tolerancja frustracji i próg wyzwalania agresji.

Warto też dodać, że psychopaci mają skłonność do patologicznych kłamstw i manipulowania innymi tak, by osiągnąć swoje cele. Kłamią tak dobrze, że nie wzbudzają podejrzeń w rozmówcy.

Czy jesteś psychopatą? Zrób test „dylemat wagonika”

Skoro psychopaci potrafią świetnie się maskować i manipulować, to jak ich rozpoznać? Skąd wiedzieć, czy my sami nie mamy cech osobowości psychopatycznej?

W połowie lat 60. XX wieku brytyjska filozofka Philippa Foot stworzyła prosty test myślowy, które ułatwia rozpoznanie tego typu zaburzeń. Foot nazwała go „dylematem wagonika”. Co ważne, jest to prosty eksperyment, który można wykonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Test udostępnił portal abczdrowie.pl.

By odpowiedź była jak najbardziej wiarygodna, odpowiedzi trzeba udzielić szybko, bez zbędnego rozmyślania i zastanawiania się.

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co zrobisz?

A oto odpowiedzi:

  • człowiek, który stwierdza, że w tej sytuacji nic nie może zrobić, jest w pełni normalny;
  • człowiek, który chciałby przestawić zwrotnicę, stawia się w roli sędziego, który chce decydować o tym, kogo ocali, a kogo nie. A zatem może przejawiać zachowania z granicy psychopatycznych.

Może, ale nie musi. Warto podkreślić, że internetowe testy, których jest sporo, nie mogą zastąpić diagnozy u specjalisty. Mogą być jednak bodźcem do tego, by zastanowić się nad swoim zachowaniem lub przemyśleć zachowanie bliskiej nam osoby.

Fotografie: Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować