Czwarty pedał w samochodzie. Po co się go montuje?

  Czwarty pedał w samochodzie. Po co się go montuje?

  Pedał hamulca
  Pedał hamulca
  Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
  16.03.2024 11:59

  W luksusowych autach, co może wydać się zaskakujące, czasami można napotkać na dodatkowy pedał, umiejscowiony przy drzwiach. Jego położenie na pierwszy rzut oka wydaje się być nieco niepraktyczne. Jesteś ciekaw, po co się tam znajduje?

  W pojazdach z manualną skrzynią biegów, gdzie liczba pedałów wynosi trzy, pojawia się dodatkowy, czwarty, odpowiedzialny za obsługę hamulca postojowego - powszechnie nazywanym "ręcznym", lecz w tym przypadku obsługiwany nogą. Funkcjonuje on na kilka sposobów.

  Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  Czwarty pedał w samochodzie - pedał hamulca

  Ten element może pełnić funkcję wyłącznie pedału do zwalniania hamulca aktywowanego innym mechanizmem, np. dźwignią czy przyciskiem. Inna możliwość, jak ta przedstawiona na zdjęciu zakłada użytkowanie go w sposób dwukierunkowy. Po jego wciśnięci hamulec parkingowy jest aktywowany, a po kolejnym wciśnięciu dopiero dochodzi do hamowania.

  Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w samochodach z USA oraz w europejskich modelach luksusowych pojazdów wysokiej klasy. W ostatnich latach odchodzi się od ręcznego uruchamiania hamulca na poczet automatycznego - zwiększa komfort i bezpieczeństwo.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także