×

Czterodniowy tydzień pracy! W tym kraju to niedługo stanie się rzeczywistością!

Czterodniowy tydzień pracy jeszcze niedawno wydawał się odległym marzeniem. Hiszpańska partia lewicowa postanowiła wprowadzić go w życie. I to od zaraz.

Polacy pracują najwięcej

Polacy przez wiele lat raczej nie kojarzyli się z wysokim etosem pracy. Ta obiegowa niegdyś opinia od dawna nie ma nic wspólnego w realiami. Polacy należą obecnie do najbardziej zapracowanych narodów w całej Unii Europejskiej. Z danych OECD za rok 2019 wynika, że statystyczny Polak pracuje średnio 1806 godzin rocznie, podczas gdy Niemiec – 1386 godzin, o 420 godzin mniej.

Niestety, pod względem poziomu życia nadal musimy gonić bogatsze państwa. A te mogą sobie pozwalać na dużo więcej. Hiszpania rozpoczęła właśnie eksperyment z czterodniowym tygodniem  pracy.

Jak informuje The Guardian, hiszpański rząd wydał zgodę na uruchomienie pilotażowego projektu skrócenia tygodnia pracy do czterech dni dla firm, które zgłoszą się na ochotnika. Jak przekonuje Iñigo Errejón z lewicowej partii Más País, która opracowała projekt:

Czterodniowy tydzień pracy (32 godziny) rozpoczyna prawdziwą debatę naszych czasów. To pomysł, na który wreszcie nadszedł czas.

Pomysł czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sytuacji, gdy człowiek jest w coraz większym stopniu zastępowany przez roboty, zyskuje na aktualności. Rozważa go również Nowa Zelandia i Niemcy. Przychylni są również eksperci. Ich zdaniem skrócenie czasu pracy pozytywnie wpływa na wydajność pracowników i poprawia ich zdrowie psychicznie, nie wspominając już o korzyściach dla klimatu.

Czterodniowy tydzień pracy

Temat, który przed pandemią znajdował się w sferze odległych planów, zyskał na popularności podczas pandemii koronawirusa. Okazało się, że wcale nie trzeba siedzieć w burze, by efektywnie wykonywać swoją pracę. Jak przekonuje przedstawiciel lewicowej hiszpańskiej partii:

Hiszpania jest jednym z krajów, w których pracownicy pracują ponad średnią europejską, ale nie jesteśmy w gronie najbardziej produktywnych krajów. Podtrzymuję opinię, że więcej przepracowanych godzin nie przekłada się na lepszą pracę

Más País proponuje, aby program pilotażowy trwał 3 lata. Koszt wyniesie w przybliżeniu ok. 50 mln euro. Dzięki tym pieniądzom firmy mogłyby redukować godziny pracy przy rządowym wsparciu wnoszącym 100 procent w pierwszym roku, 50 procent w drugim i 33 procent w trzecim. Jak zapewnia Héctor Tejero z partii Más País:

Szacujemy, że w projekcie mogłoby wziąć udział około 200 firm, zatrudniających od 3 do 6 tys. pracowników. Chcemy zobaczyć prawdziwą redukcję godzin pracy, bez utraty części wynagrodzenia lub likwidowania miejsc pracy. Hiszpania będzie pierwszym krajem, który podejmie przedsięwzięcie na taką skalę. Taki program pilotażowy nie został wprowadzony nigdzie indziej na świecie.

Źródła: www.papilot.pl, businessinsider.com.pl
Fotografie: www.flickr.com

Polecane

Może Cię zainteresować