×

Czołgi Abrams dla Polski. Co to za sprzęt i jakie ma możliwości?

Czołgi Abrams dla Polski stają się faktem. Minister obrony Mariusz Błaszczak we wtorek w warszawskiej Wesołej ma podpisać umowę, która zakłada dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams.

Czołgi Abrams dla Polski. Co o nich wiadomo?

O zamiarze zakupu czołgów M1A2 Abrams SEPv3 poinformowali jeszcze w lipcu 2021 roku Jarosław Kaczyński i szef MON. Zapowiadano wówczas, że 250 amerykańskich czołgów ma kosztować ok. 23 mld złotych.

Na kilka dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów M1A2 Abrams, które są produkowane seryjnie od 2018 roku. Zakupione czołgi mają być w najnowszej wersji SEPv3, tzn. posiadają wzmocnioną konstrukcję wieży (dzięki budowie wieży ma szansę przeżyć także w razie trafienia i eksplozji amunicji) i wzmocnioną konstrukcję kadłuba, by lepiej chronić załogę przed wybuchami pod czołgiem. Dodatkowo mają wprowadzone nowe systemy elektroniczne. Te mogą być zasilane z jednostki pomocniczej, bez uruchamiania silnika głównego.

Każdy z czołgów waży 70 ton. Maszynę napędza silnik o mocy 1500 koni mechanicznych, w związku z czym jest w stanie rozwinąć prędkość do 70 km/h. Czołg uzbrojony jest w gładkolufową armatę 120 mm skonstruowaną przez niemiecki koncern Reinmetall, a następnie odpowiednio zmodyfikowaną przez Amerykanów.

Kto używa czołgów Abrams?

Czołgi Abrams są używane przez wojska Maroka, Kuwejtu, Iraku, Egiptu, Australii i Arabii Saudyjskiej. W Polsce zostanie w nie wyposażona 18. Dywizja Zmechanizowana, która obecnie dysponuje czołgami Leopard i T-72.

Czołgi to nie wszystko

Oprócz czołgów Abrams władze USA zgodziły się również na sprzedaż 15 turbin gazowych napędzających Abramsa, 17 mostów towarzyszących na podwoziu gąsięnnicowym, systemów łączności i odbiorników GPS, 250 zestawów do unieszkodliwiania ładunków wybuchowych, 26 wozów zabezpieczenia technicznego Hercules, 576 karabinów, tysięcy sztuk amunicji szkolnej i bojowej i wyposażenie dla zaplecza remontowego. Zgoda opiewa na kwotę 6 mld dolarów.

Źródła: wydarzenia.interia.pl
Fotografie: pl.wikipedia.org

Może Cię zainteresować