8 przedmiotów, których dla własnego bezpieczeństwa nie powinieneś nikomu pożyczać

Wszyscy wiemy, że nie powinno się używać grzebienia lub szczoteczki do zębów nawet bliskiej osoby. Istnieje jednak wiele innych przedmiotów osobistych, którymi czasami dzielimy się, nawet gdy może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Oto 8 rzeczy, których nigdy nie powinniśmy pożyczać, nawet swojemu najbliższemu i najdroższemu przyjacielowi:

1. Szminka i błyszczyk

Udostępnij pixabay.com

Twoja przyjaciółka kupiła nową szminkę, której kolor Cię zachwycił. Czy warto ją od niej pożyczyć?

Właściwie nie powinnaś tego robić. Choroby, takie jak opryszczka mogą być przenoszone przez dzielenie się szminką lub błyszczykiem. Nawet jeśli dana osoba nie ma/miała nigdy widocznej brodawki na ustach, wirus może być obecny w jej błonie śluzowej. Nigdy nie masz 100% pewności, że nie przekaże Ci ona wirusa HPV. Lepiej będzie wybrać się do sklepu i kupić swoją własną szminkę.

2. Słuchawki

Udostępnij pixabay.com

Każda osoba ma unikalną równowagę flory bakteryjnej w produkowanej woskowinie. Jeśli kiedykolwiek zdecydujemy się podzielić słuchawkami z przyjacielem, ryzykujemy zakłóceniem tej równowagi. To z kolei może wywołać zakażenie ucha.

Jeśli chcesz usuwać woskowinę z powierzchni słuchawek, użyj patyczka z bawełnianą końcówką lub wacika zanurzonego w wodzie utlenionej. Unikaj zbyt dużej ilości płynu, aby nie uszkodzić głośników.

3. Wałki i klipsy do włosów

Udostępnij

Większość ludzi wie, że pożyczanie grzebienia lub szczotki innym osobom jest złym pomysłem. To samo tyczy się wszystkich akcesoriów do włosów, które mają kontakt ze skórą głowy. Grzyby i wszy można łatwo rozprzestrzenić za pomocą tych samych lokówek, wałków, pędzli do farbowania włosów, grzebieni, a nawet spinek.

4. Dezodorant w kulce

Udostępnij instagram.com

Nawet używając dezodorantów w kulce czy sztyfcie, które posiadają właściwości antybakteryjne, nie unikniemy gromadzenia się na nich różnego rodzaju mikrobów. W końcu to właśnie bakterie powodują zapach potu, który próbujemy zneutralizować. Z tego powodu najlepiej nie dzielić się nimi z przyjaciółmi, gdyż łatwo można wymienić się bakteriami i zaburzyć florę fizjologiczną skóry.

Najlepiej używać dezodorantu zaraz po kąpieli, gdy skóra jest nadal czysta. Jeśli potrzebujesz odświeżyć pachy w ciągu dnia, najlepiej wytrzyj je wilgotną tkaniną.

5. Ręcznik

Udostępnij pixabay.com

Główną funkcją ręcznika jest wchłonięcie maksymalnej ilości wilgoci z powierzchni ciała. Mokra tkanina umieszczona w wilgotnej łazience to idealna powierzchnia do hodowli grzybów i bakterii, pochodzących z wycieranej nim skóry. Chyba nie chcesz wymieniać się siedliskiem bakterii ze swoimi bliskimi?

Eksperci od higieny doradzają wymianę ręczników co 3-4 dni. Najlepiej wysuszać je na balkonie lub w innym suchym miejscu.

6. Kosmetyki i narzędzia do manicure

Udostępnij brightside.me

Pęsety, wycinarki do skórek, depilatory, maszynki do golenia i inne akcesoria powinny być używane wyłącznie przez Ciebie. W przypadku częstego używania, te przedmioty zawierają mikroskopijne fragmenty naskórka i krwi. Nie dziel się nimi z nikim, jeśli chcesz uniknąć opryszczki i infekcji grzybiczych.

7.  Akcesoria do pielęgnacji skóry

Udostępnij instagram.com

Pędzle, wałki do masażu i specjalne gąbki do aplikacji podkładu wydają się być łatwe do oczyszczenia. Jednak z czasem ich szczeciny gromadzą małe kawałki skóry, które zawierają bakterie. Dzielenie się nimi może powodować trądzik.

8. Papcie

Udostępnij instagram.com

Podczas przyjmowania w domu gości, zazwyczaj oferujemy im swoje papcie. Lepiej kupić specjalną parę lub dwie do wykorzystania przy takich okazjach, gdyż wtedy mamy pewność, że nie nabawimy się przypadkiem grzybicy stóp lub infekcji bakteryjnych.

Nawet jeśli posiadasz swoją ulubioną parę papci, nie można nosić ich zbyt długo. Najlepiej zmieniać je co 6 miesięcy, aby zachować odpowiednią higienę stóp.

Źródło: brightside.me | Fotografie: brightside.me