×

Cyklon Tauktae ma uderzyć w Indie. Ewakuowano już tysiące ludzi

Indie ewakuują tysiące osób przed nadejściem potężnego cyklonu Tauktae. Do tej pory zginęło co najmniej sześć osób. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych godzin żywioł tylko przybierze na sile.

Cyklon Tauktae

Cyklony tropikalne praktycznie co roku nawiedzają wybrzeża morza arabskiego. Są one pewnego rodzaju przedstawicielami cyrkulacji atmosferycznej. Ich przejściu zwykle towarzyszą nagłe zmiany temperatury, pogody oraz wiatrów.

Serwis indianexpress.com ostrzegł, iż do zachodniego wybrzeża Indii zbliża się bardzo silny cyklon Tauktae. Już w poniedziałkowy poranek wiatr szalał tam z prędkością ok. 90 kilometrów na godzinę. Do tego doszły obfite opady deszczu oraz wysokie fale.

Dynamiczne zmieniające się warunki sprawiły, że śmierć w wyniku przejścia cyklonu poniosło już co najmniej sześć osób. Serwis nie wyklucza jednak, że liczba ofiar się zwiększy, ponieważ żywioł nieustannie przybiera na sile. Burze uszkodziły już setki domów, wyrwały słupy energetyczne oraz drzewa.

Prawdopodobnie w ciągu 24 godzin żywioł przybierze na sile i będzie przesuwał się na północny zachód. Dotrze do wybrzeża stanu Gudźarat wieczorem 17 maja [lokalnego czasu – przyp. red.]

– poinformował w oświadczeniu Departament Meteorologiczny Indii (IDM).

To jednak nie wszystko. Departament Meteorologiczny Indii (IDM) ostrzegł, że do 18 maja prędkość wiatru ma wzrosnąć do 150-160 km/h w porywach nawet do 175 km/h. Do 21 maja rząd spodziewa zakłóceń w ruchu kolejowym. Już teraz wstrzymano ruch na połączeniu morskim Bombaj-Bandra-Worli.

Trwa ewakuacja setek tysięcy osób

Nasilające się warunki pogodowe zmusiły rząd w Indiach do przeprowadzenia ewakuacji ok. 150 tysięcy osób z wiosek oraz nisko położonych obszarów znajdujących się w pobliżu wybrzeża. Narodowy Komitet Zarządzania Kryzysowego przekazał, że w różnych miejscach zostało rozmieszczonych prawie 80 zespołów zarządzania kryzysowego.

Wszystkie środki są podejmowane w celu ewakuacji ludzi w obszarach dotkniętych cyklonem tak, aby zapewnić zero strat w ludziach

– poinformował rząd w swoim oświadczeniu.

Niestety przeprowadzenie sprawnej ewakuacji i podjęcia wszelkich środków bezpieczeństwa przed cyklonem utrudnia ogromna liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Vijay Rupani, główny minister Gudżarat, wydał prośbę do urzędników o zapewnienie stałych dostaw prądu do szpitali, w których przebywają chorzy na Covid-19.

Ponieważ cyklon może mieć wpływ na zasilanie, szpitale leczące pacjentów z COVID-19 zostały poproszone o zapewnienie rezerwowego zasilania. Poczyniono również kroki, aby zapewnić nieprzerwane wytwarzanie tlenu medycznego w ośmiu jednostkach produkcyjnych, a także utworzono zapasy buforowe

– powiedział Vijay Rupani.

Z powodu cyklonu może rozpocząć się kolejna fala zakażeń zmutowanym koronawirusem. A i bez tego Indie są w trudnej sytuacji epidemicznej. W dodatku w obawie przed kataklizmem w wielu miejscach zawieszono program szczepień.

Warto przypomnieć, że indyjski koronawirus dotarł już do Polski, więc obecna sytuacja w Indiach może negatywnie odbić się również na naszym kraju.

Źródła: www.planeta.pl, wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl, www.ndtv.com, www.bbc.com
Fotografie: Zdj. ilustrujące/Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować