×

COVID-19 zwykłą infekcją. Niesie to za sobą pewne zmiany

COVID-19 uznany zwykłą infekcją już od 1 kwietnia 2022 roku. Od początku przyszłego miesiąca NFZ nie będzie już płacić ani za wymazy do testów ani za same testy na COVID-19. Oznacza to, że szpitale także będą je przeprowadzać tylko i wyłącznie na własny koszt.

COVID-19 zwykłą infekcją

Dopiero co pożegnaliśmy się z obowiązkiem noszenia maseczek – koniec maseczek – w miejscach publicznych, a już zapadła kolejna istotna decyzja w związku z wygasającą epidemią COVID-19 w Polsce. W poniedziałek wieczorem światło dzienne ujrzało zarządzenie prezesa NFZ w sprawie testów na COVID-19, które zacznie obowiązywać już od piątku 1 kwietnia. Od tego dnia COVID-19 będzie uznawany za zwykłą infekcję.

Wracamy do sytuacji sprzed epidemii. Zakażenie koronawirusem będzie traktowane jak każde inne zakażenie wirusowe, czyli praktycznie bez sprawdzania, czy to SARS-CoV-2, czy grypa, czy przeziębienie wywołane innym patogenem

– mówi dr Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarka rodzinna z Białegostoku.

W związku z powyższym, ood 1 kwietnia NFZ nie będzie płacił za pobieranie wymazów i wykonywanie testów aptekom, laboratorium, mobilnym punktom pobrań, szpitalom i poradniom, a więc placówkom, które je dotychczas przeprowadzały. Na darmowe testy będą mogły liczyć jedynie poradnie rodzinne, które otrzymają je od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. NFZ nie będzie miał w tym już swojego udziału.

COVID-19 zwykłą infekcją
nfz.gov.pl

Dlaczego poinformowano o zarządzeniu dopiero teraz?

NFZ tłumaczy, że dopiero w poniedziałek ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, które było podstawą do wydania oficjalnego zarządzenia. Fundusz przypomina także, że zmiany były zapowiadane w komunikacji już 1 marca. Prawda jest jednak taka, że w komunikacie z początku marca była jedynie mowa o tym, że NFZ nie będzie wypłacał dodatków za leczenie COVID-19. Nie było wycofaniu z finansowania testów w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2.

COVID-19 zwykłą infekcją
Pixabay

NFZ zniósł obowiązek przeprowadzenia testu przy wyjeździe do sanatorium

NFZ zniósł także obowiązek przeprowadzenia testu przy wyjeździe do sanatorium, choć niektóre placówki wciąż tego wymagają.

Brak wyniku testu w dniu stawienia się pacjenta w wyznaczonym terminie i miejscu udzielania świadczeń nie może stanowić podstawy odmowy udzielenia świadczenia

– zaznacza w swoim komunikacie dla pacjentów.

Leki na COVID-19 do wyczerpania zapasów

Przypomnijmy, że wcześniej można było samemu wyrobić sobie skierowanie na test na COVID-19 za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Od poniedziałku jest to możliwe jedynie po wystawieniu skierowania przez lekarza z zaznaczeniem, że będzie to mógł być tylko test antygenowy. Osoby z pozytywnym wynikiem testu dostają zwolnienie na siedem dni i są zobowiązane do samoizolacji w domu. Lekarze mogą też dawać pacjentom molnupiravir, który mogą zamówić w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Lek będzie dostępny jedynie do wyczerpania zapasów.

Źródła: wyborcza.pl
Fotografie: www.gov.pl

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij