Codziennie? Lekarka radzi, jak często zmieniać majtki

  jak często zmieniać majtki, aby zachować zdrowie, fot. Getty Images
  jak często zmieniać majtki, aby zachować zdrowie, fot. Getty Images

  20.03.2024 09:20

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Wśród nas powszechne są określone nawyki higieniczne, takie jak codzienne kąpiele oraz wymienianie bielizny na czystą. Czy jednak te działania kwalifikują się jako odpowiednie? Medyczna specjalistka rozwiewa wszelkie wątpliwości, wyjaśniając, jak często należy zmieniać bieliznę — bez względu na sezon.

  Bielizna jest w bezpośrednim kontakcie z naszym ciałem, a w szczególności z delikatnymi strefami intymnymi. Staje się miejscem, gdzie mogą zbierać się bakterie, prowokujące różne podrażnienia czy infekcje. Dlatego też zalecane jest częste mycie okolic intymnych oraz wymiana bielizny na świeżą.

  Jak często zmieniać majtki?

  Zazwyczaj każdy z nas sięga po nową, czystą bieliznę każdego dnia, kierując się poczuciem komfortu oraz higieny. Jak się jednak okazuje, w niektórych sytuacjach powinno to następować jeszcze częściej. W rozmowie z "The Independent", dr Shirin Lakhani zdecydowanie podkreśla, że powinniśmy zmieniać bieliznę aż dwa razy na dobę, zwłaszcza podczas gorących dni lub kiedy angażujemy się w aktywność fizyczną. Wynika to z faktu, że na bieliźnie mogą osadzać się martwe komórki skóry z okolic intymnych, a także rozmnażają się na niej bakterie, które mogą być przyczyną różnych infekcji oraz chorób. To, co może wydawać się błahostką, jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia, ponieważ okolice intymne są bardzo wrażliwe na działanie drobnoustrojów.

  Obraz

  Kiedy wymienić starą bieliznę na nową?

  Specjalistka zwraca również uwagę na konieczność wymiany całej bielizny na nową co roku, jako środka minimalizującego ryzyko infekcji. Okazuje się, że mimo regularnego prania bielizny, nie można być pewnym, że wszelkie bakterie na niej obecne zostaną od razu zniszczone (szczególnie kiedy pierzemy ją razem z innymi elementami garderoby). Kluczowe jest, aby pranie odbywało się w temperaturach co najmniej 60 stopni Celsiusza, co pozwala zniwelować większość bakterii.

  Obraz

  Jakie majtki na lato?

  Co więcej, ważne jest, aby wybierać bieliznę wykonaną z materiałów wysokiej jakości, które są przewiewne, takie jak np. bawełna. W okresie letnim należy unikać bielizny satynowej czy poliestrowej, która może przysparzać problemów. Jeśli chodzi o rodzaje bielizny odpowiednie na upały, rekomendowane są:

  • klasyczne figi – gwarantują wygodę w każdych warunkach i są dobrze wentylowane;
  • stringi dla kobiet i mężczyzn – ze względu na ograniczoną ilość materiału zapewniają ochronę okolic intymnych i są wygodne.

  Wybór odpowiedniego rodzaju bielizny zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji każdego z nas.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także