×

Co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci? Umiera „na raty”

Różnimy się kolorem skóry, wyglądem, poglądami, mentalnością, ale wszystkich nas łączy jedno – pewność co do tego, że kiedyś umrzemy. Co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci?

Co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci?

Śmierć to najbardziej pewna, a jednocześnie najbardziej tajemnicza rzecz, z jaką przychodzi się nam zmierzyć. Choć jest to jedna z najbardziej fascynujących zagadek ludzkości, tak naprawdę boimy się o niej myśleć. Ale ci, którzy pracują na pograniczu życia i śmierci, oswajają się z nią, przyzwyczajają. Widok, który dla bliskich zmarłego jest wstrząsający, ich już nie razi. Dlatego łatwiej im spojrzeć na śmierć, analizując to, co dzieje się z ciałem człowieka krok po kroku.

Nasze ciało nie umiera całe w tym samym momencie. Umiera na raty.

– mówi dr Jerzy Kawecki z Zakładu Medycyny Sądowej wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z medonet.pl.

Gdy serce przestaje bić, w naszych żyłach przestaje krążyć krew. Stopniowo odpływa ona z obszarów, które są położone niżej, dlatego ciało zaczyna zmieniać swój kolor. Jednak śmierć nie jest kwestią kilku czy kilkunastu sekund. To proces, który polega na stopniowym przeniknięciu z jednej formy w drugą. Opisał go medonet.pl.

Co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci
Pixabay

Aż kilkanaście godzin

Już w pierwszej minucie dochodzi do masowego obumierania komórek, które wyciekając rozpoczynają proces gnicia. Jako jeden z pierwszych, w 5-6 minucie, przestaje działać mózg. Po nim przestają funkcjonować kolejne narządy. Po ok. 30 minutach kończyny człowieka stają się coraz bardziej sine. Dochodzi do rozluźnienia mięśni, a oczy zapadają się w głąb czaszki.

Rozkład tkanek, a wraz z nim nieprzyjemny zapach, pojawiają się po ok. 5 godzinach. Proces toczy się dalej. Dopiero po ok. 12 godzinach ciało osiąga apogeum stężenia pośmiertnego (blada skóra, czerwonawe plamy). Gdy to ustępuje, rozluźniają się mięśnie, a ciało staje się wiotkie. Dochodzi wtedy do opróżnienia jelit i pęcherza moczowego , a skóra wysycha i się kurczy. To dlatego powszechne jest przekonanie, że włosy i paznokcie człowieka rosną także po śmierci.

Po 24 godzinach ciało przyjmuje temperaturę otoczenia. To oznacza nieprzyjemny, silny zapach.

Do pochówku najczęściej do chodzi po 3, czterech dniach od śmierci człowieka. To kilka dni przed tym, jak włosy zmarłego zaczynają wypadać, a skóra staje się czarna. Po ok. 4 miesiącach ciało człowieka zamienia się w szkielet.

Co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci
Pixabay
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij