×

Co grozi za dezercję Emilowi Cz.? Zdanie wojskowego jest mocne: „Kula w łeb”

Co grozi za dezercję Emilowi Cz.? Jak się okazuje, polski kodeks karny nie przewiduje wysokiej kary. Jednak doświadczony wojskowy ma jasne stanowisko w tej sprawie: „Kula w łeb i po zawodach”.

Kim właściwie jest Emil Cz. i co wydarzyło się na granicy?

Przypomnijmy tylko, że Emil Cz. był żołnierzem w 11. Mazurskim Pułku Artylerii 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jeszcze kilka dni temu pełnił służbę na polsko-białoruskiej granicy. W piątkowy poranek poinformowano, że 25-latek zaginął. Jednak już kilka godzin później stało się jasne, że nie do końca. W sieci pojawiły się bowiem fragmenty wywiadu z jego udziałem przeprowadzonego przez białoruską dziennikarkę. W czasie jego trwania oskarżył on polskich żołnierzy o przerażające traktowanie migrantów, a także o strzelanie do nich. Co więcej, na wizji odkleił polską flagę i powiedział, że teraz to może „spuścić ją w kiblu”. Wiele wskazuje więc na to, że był on białoruskim szpiegiem lub informatorem szpiega.

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski wydał już oświadczenie. Potwierdził on, że doszło do przypadku dezercji. Co więcej, szybko okazało się, że Emil Cz. miał bardzo poważne problemy z prawem.

Co grozi za dezercję Emilowi Cz.?

Dezercję 25-letniego żołnierza z 11. Mazurskim Pułku Artylerii 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej dla portalu wPolityce.pl skomentował były dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni. w st. spocz. Waldemar Skrzypczak. Jego stanowisko w tej sprawie jest bardzo mocne i jednoznaczne:

Natomiast przypadek tego żołnierza jest dla mnie nie do końca zrozumiały, dlatego że te informacje, które pojawiają się w mediach są niejednoznaczne w przekazie. Od początku. Dla mnie od początku sprawa jest ewidentna, że jest to dezerter, który przeszedł na stronę wroga i tak to trzeba interpretować. Tu nie może być innej – moim zdaniem, jako żołnierza – interpretacji jak dezercja żołnierza w czasie wojny. Jeżeli wszyscy politycy mówią, że jest wojna hybrydowa przeciwko Polsce, to bądźmy konsekwentni. Żołnierz zdradził Polskę w czasie wojny przechodząc na stronę naszego wroga i to jest bezsporne (…)

Sprawa jest ewidentna. Żołnierz jest dezerterem, przeszedł na stronę wroga w czasie wojny, więc grozi mu tylko jeden wyrok – kara śmierci. I tu nie ma nawet dyskusji(…)

Przestępca, ewidentnie dezerter. Kula w łeb i po zawodach. Przepraszam, że tak mówię, ale nie może być inaczej

Co grozi za dezercję Emilowi Cz.?

A jakie kary przewiduje za dezercję Polski kodeks karny? Z pewnością wcale nie są one wysokie.

Par 1. Żołnierz, który w celu trwałego uchylenia się od służby wojskowej opuszcza swoją jednostkę lub wyznaczone miejsce przebywania lub w takim celu poza nimi pozostaje, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Par 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się dezercji wspólnie z innymi żołnierzami lub zabierając broń, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Par 3. Żołnierz, który w czasie dezercji ucieka za granicę albo przebywając za granicą uchyla się od powrotu do kraju, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Par 4. Żołnierz, który czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1-3, podlega karze aresztu wojskowego albo pozbawienia wolności do lat 2.

Trzeba mieć też na uwadze, że Emil Cz. złożył wypowiedzenie z wojska. Jednak zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych okres wypowiedzenia trwa 6 miesięcy.

Gen. broni. w st. spocz. Waldemar Skrzypczak dodał też:

Ten żołnierz dokonał rzeczy najstraszniejszej ze wszystkich strasznych w czasie wojny przechodząc na stronę wroga czyli dokonał dezercji. Jeżeli czytam dzisiaj w mediach, że prokuratura wszczęła postępowanie i grozi mu do 10 lat więzienia, to się zastanawiam, o co w tym wszystkim chodzi. W czasie wojny przechodzi na stronę wroga i grozi mu 10 lat więzienia? Ja tego nie pojmuję

Źródła: wpolityce.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij