×

Co dziedziczymy po ojcu? Oto 8 cech, które dzieci dziedziczą tylko po tacie

„Wykapana mama”, „wykapany ojciec” — świeżo upieczeni rodzice często słyszą te hasła. Opinii wśród krewnych może być wiele, ale z genetyką dyskutować nie sposób. Co dziedziczymy po ojcu?

Piękne po tatusiu, mądre po mamie?

Gdy dziecko przychodzi na świat, krewni próbują udowodnić, że jest ono podobne do matki lub do ojca. Próby te wydają się dość komiczne, bo maleńką twarzy dziecka raczej ciężko porównać z twarzą dorosłego mężczyzny: ojca, dziadka itd. Bywa, że rysy twarzy maluszka stają się przedmiotem sporu wśród krewnych. Z kolei negatywne cechy mama i tato chętnie przypisują tej drugiej stronie.

Dziedziczenie cech wyglądu i charakteru to temat niezwykle ciekawy, który fascynuje nie tylko członków rodziny, ale i naukowców. Dzięki temu wiemy m.in., że dziecko otrzymuje po 23 chromosomy od każdego z rodziców. Jednakże nie po równo.

Co dziedziczymy po ojcu?

Jak to się mówi: genów nie oszukasz i nie wydłubiesz. Może to być błogosławieństwem, ale może się też okazać przekleństwem. Jednak czy nam się to podoba, czy też nie, są rzeczy, które dzieci dziedziczą tylko po tacie. Oto lista:

#1Płeć: za płeć dziecka w 100% odpowiada tata. Naukowcy wykazali, że to mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby synów lub córek. Jeżeli mężczyzna ma kilka sióstr, jest duża szansa, że będzie posiadał córki. Natomiast jeśli posiada kilku braci, częściej jest on ojcem synów. U człowieka występuje jedna para chromosomów płciowych – u kobiety XX, u mężczyzny jest to XY. Matka przekaże więc dziecku jeden chromosom X, ponieważ jest jedynym, jaki posiada. A że ojciec ma jeden chromosom X i jeden Y (w zależności od tego, który z nich niesie plemnik podczas zapłodnienia komórki jajowej), to on bezpośrednio wpływa na płeć dziecka.

#2Kolor oczu: kolor oczu dziedziczymy po przodkach, nie tylko po rodzicach, jednak w większości przypadków to geny ojca mają najwięcej do powiedzenia. Każdy z rodziców posiada dwie pary genów odpowiadających za kolor oczu: dominujące lub recesywne. Geny recesywne przyczyniają się do jasnych kolorów (zielony, niebieski), natomiast geny dominujące przyczyniają się do ciemnych kolorów oczu (brązowy). Jeżeli ojciec ma recesywny kolor oczu, np. zielony, niebieski lub szary, dziecko odziedziczy kolor oczu właśnie po nim.

#3 Wzrost: wzrost potomstwa jest wynikiem sekwencji genów obojga rodziców, jednakże w niektórych przypadkach gen ojca może mieć pewną zmienność, która może mieć duży wpływ na wzrost dziecka.

#4 Dołeczki: dołeczki w policzkach to słodki „spadek”. Jeśli ojciec posiada dołeczki w policzkach, jest bardzo prawdopodobne, że i jego dzieci będą miały tę uroczą cechę.

#5 Problemy z zębami: ponieważ miło już było, teraz pora na przykre tematy. Męskie geny są o wiele bardziej dominujące i aktywne niż żeńskie, jeśli chodzi o zęby. Nawet jeżeli matka ma zdrowe, proste zęby, mleczaki dziecka mogą zacząć krzywo rosnąć bądź mieć próchnicę.

#6 Problemy kardiologiczne: jest pewien śmiertelny gen, który zawsze jest przekazywany z ojca na syna. To haplogrupa I Y chromosom. Mężczyźni z chromosomem Y z haplogrupy I mają o 50 procent wyższe ryzyko choroby wieńcowej.

#7 Odcisk palca: każda osoba ma swoje własne unikatowe odciski palców, inny niż rodzice czy dziadkowie. Jednak istnieje genetyczna predyspozycja do odcisków palców i to właśnie wydruki ojców i dzieci są do siebie bardzo podobne.

#8 Palce u stóp: głównie błoniaste palce u stóp, jeżeli ojciec jest nosicielem genu zespołu Aperta i ma ponad 40 lat.

Fotografie: