×

Ciąża u psa. Ile trwa? Jak przygotować się na poród swojego zwierzaka?

Ciąża u psa może zaskoczyć niejednego niedoświadczonego właściciela. Jakie są objawy ciąży u psa i ją rozpoznać? Jak przebiega? Czy można się przygotować na poród swojego czworonożnego przyjaciela?

Objawy ciąży u psa

Ciąża u psa nie jest widoczna dla właściciela w początkowym etapie. Pierwsze sygnały tego, że suczka spodziewa się potomstwa, to: częste zmęczenie psiaka, lekki spadek apetytu, a także wymioty (chociaż to występuje rzadko).

Dopiero w drugim trymestrze ciąży staje się ona bardziej widoczna. Brzuch suczki w dolnej części nieznacznie się powiększa, a gruczoły sutkowe pogrubiają się i robią się ciemniejsze. Wtedy najlepiej nie zwlekać z wizytą u weterynarza. Specjalista wykona niezbędne badania, aby przekonać się, czy płody są żywe i czy rozwijają się prawidłowo. Będą to badania ultrasonograficzne, palpacyjne oraz radiologiczne, czyli wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

W ostatnim etapie ciąża u psa jest już zupełnie oczywista. Suczka ma zwiększony apetyt, zauważalnie przybrała na wadze, a brzuch jest o wiele większy i twardszy. W tym czasie najlepiej zapewnić jej miękkie posłanie i szczególnie zadbać o potrzeby psiaka.

Objawy ciąży u psa mogą być za każdym razem nieco inne. Nie oznacza to jednak, że rozwija się nieprawidłowo.

Ile pies chodzi w ciąży?

Zajście w ciążę u suki występuję między 8 a 12 dniem cieczki. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile pies chodzi w ciąży, a okres ten można liczyć… w dniach. Ciąża u psa trwa z reguły około 2 miesięcy (63 dni).

Warto odwiedzać weterynarza i kontrolować przebieg ciąży. Zbada on zwierzaka i doradzi, czy np. potrzebuje on dodatkowych witamin bądź suplementów.

W przypadku ras długowłosych warto obciąć sierść w okolicach sromu, co ułatwi psiej mamie cały poród.

Poród u psa – jak przebiega?

Około 24 godziny przed porodem suczka będzie niespokojna, będzie przygotowywała gniazdo, gdzie będzie rodzić. W dane miejsce będzie znosić zabawki i je wyścielać. Jeśli zauważymy taki kącik, to możemy wyłożyć go ręcznikami, aby nasz zwierzak miał jak najwygodniejsze miejsce. Nie należy podsuwać jedzenia bądź wody, jeśli zwierzę tego nie potrzebuje bądź nie chce.

Poród różni się w zależności od wielkości, rasy oraz wieku psa. Zwykle trwa on od 3 do 5 godzin. Jednak zdarzają się porody, które trwają 12 lub 24 godzin. Najważniejsze, aby sprawdzać stan suczki, jednak w żaden sposób jej nie pomagać ani nie przeszkadzać. Jeśli jesteście świadomi, że wasza suka wkrótce się oszczeni, warto zadzwonić do weterynarza i doinformować się w tej kwestii w stosunku do rasy czy wielkości swojego psa.

Przerwa między pierwszym a drugim porodem zwykle jest najdłuższa i nie należy przeszkadzać suczce w tym momencie. W trakcie należy jedynie podpatrywać szczeniaki, czy oddychają, poruszają się i czy matka je akceptuje. Czasem maleństwa są po prostu zmęczone i zaskoczone „nowym światem”. Dlatego można je delikatnie uszczypnąć, aby zobaczyć czy wystąpi reakcja.

W przypadku braku reakcji ze strony szczenięcia należy podnieść szczenię (najlepiej w rękawiczkach) i masować malucha, przecierając jego nozdrza. Należy także sprawdzić drogi oddechowe, czy nie zostały zablokowane przez wody płodowe.

Pamiętajmy, że poród to ogromny stres dla zwierzęcia. Psia mama będzie wylizywać swoje szczeniaki oraz przegryzać pępowinę. Jeśli sobie radzi, to nie należy jej w tym ani pomagać ani przeszkadzać!

Źródła: wamiz.pl, www.pies.pl, www.hillspet.pl, fera.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować