×

„Pasożyt w ciele nie jest przywilejem”- ludzie nie chcą ustępować miejsca ciężarnym

Ustępowanie miejsca kobietom ciężarnym w miejscach publicznych jest ogólnie przyjętą normą już od dawna. Jak się okazuje, coraz więcej osób zaczyna się jej sprzeciwiać. Skąd takie wnioski? Wystarczy tylko spojrzeć na filmik, znanego polskiego youtubera – Macieja Wapniaka Wapińskiego i część znajdujących się pod nim komentarzy…

„Człowiek-eksperyment”

Maciej Wapniak Wapiński, który lubuje się w przeprowadzaniu eksperymentów społecznych. Zresztą sam o sobie często mówi: „człowiek-eksperyment”. Często próbuje i testuje nowe rzeczy, a swoim odczuciami na ich temat dzieli się z obserwującymi jego kanały w mediach społecznościowych osobami. Już jakiś czas temu nagrał filmik, dotyczący ustępowania miejsca kobietom ciężarnym przez naszych rodaków w komunikacji miejskiej i nie tylko. Skąd taki pomysł?

Kiedy byłem na targach parentingowych, przypiąłem sobie do swojego brzucha taki sztuczny brzuch ważący 7 kilogramów i po pół godzinie już miałem dosyć, tragedia. A wyobraźcie sobie, że dziewczyny, które są w ciąży, mają tak przez ostatnie 2 miesiące, taki mega ciężki, duży brzuch. Wielki szacun za to, co robicie dla tego świata

Komunikacja miejska

W przeprowadzeniu tego eksperymentu społecznego pomagała mu jego dziewczyna – Kamila. Maciek filmował, jak ludzie reagują na jej ciążowy brzuszek w komunikacji miejskiej czy w supermarketach. Okazało się, że w pierwszym z wyżej wymienionych życzliwych osób było o wiele więcej.

Podczas tego testowego filmu Kamili ustąpiło bardzo dużo osób. Był też starszy pan, który powiedział do Kamili, że się bardzo słabo czuje, ale 'niech pani siada i odpoczywa'. Mieliśmy taką jedną sytuację, chłopak widział Kamilę. Stała naprzeciw niego, na wprost, ale odwrócił wzrok. I nie oceniamy tutaj, wydaje mi się, że mógł się zagapić, był zamyślony, ale niech będzie przykładem dla innych tak, żeby to się nie powtórzyło

A w kolejce w sklepie?

Niestety, w sklepach sytuacja miała się całkowicie inaczej. Okazuje się, że ludzie praktycznie wcale nie przepuszczają kobiet ciężarnych w kolejce do kasy.

Jeśli chodzi o sklepy, to wydaje mi się, że kultura w społeczeństwie w Polsce jeszcze nie dorosła do tego. Nie ma takiego zwyczaju, że się przepuszcza kobiety w ciąży. Pojawiają się kasy z pierwszeństwem, czyli dla kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi, dla osób niepełnosprawnych i wydaje mi się, że pracownicy na kasach są edukowani, żeby widzieć kobiety w ciąży i wołać je

Ciężarne opowiadały, jak to było z nimi

Nagranie Wapniaka obejrzało już ponad milion osób. Niestety, niektóre z komentarzy, znajdujących się tuż pod nim, są mocno rozczarowujące. Wypowiedziało się pod nim całe grono kobiet, które doświadczyło na własnej skórze tego, jak źle mogą zostać potraktowane w przestrzeni publicznej kobiety w ciąży oraz osób, które były świadkami takich przykrych sytuacji:

Kiedyś wracając że szkoły w autobusie była kobieta w ok. 7/8 miesiącu ciąży. Stała oparta o rurę, gdy w pewnym momencie starszy pan z kulami wstał od innej kobiety(prawdopodobnie jego żony) i przepuścił ją aby usiadła. Jego kochana żonka zrobiła aferę na cały autobus, że to jest szczyt bezczelność, aby jakaś (cytuje) „gówniara ” zajmowała miejsce starego i słabego mężczyzny. Mina tej dziewczyny w ciąży była tak smutna,że jeszcze kilka osób ustąpił jej miejsca. Przed wyjściem z autobusu uśmiechnęłam się do tego Pana, jego żona wyglądała jakbym jej przynajmniej pół rodziny wymordowała. Niektórzy ludzie są okropni.

„Maciory do końca życia”

Przerażające jest jednak to, jak wiele osób nawet pod tak wymownym nagraniem obrażało kobiety w ciąży i twierdziło, że wykorzystują sytuację. Większość z nich oczywiście jest zdania, że „ciąża to nie jest choroba”.

Posiadanie pasożyta w ciele nie jest przywilejem

A co to? Kobieta w ciąży to jakaś święta krowa? W ciąży wręcz wymagany jest wysiłek, żeby sadła nie zapuścić, bo po urodzeniu wiele kobiet to już są maciory do końca życia

No bez jaj. Ciąża to nie jest choroba przecież. Uważam, że jak zdecydowała się na ciążę, to powinna liczyć się z wszelkim konsekwencjami, a nie domagać się przywilejów…

To jak to z tą ciążą właściwie jest?

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, jej ciało ulega wielu zmianom i to nie tylko tym widocznym… Wszystko to odbywa się w bardzo szybkim tempie, dlatego organizm ciężarnej bywa narażony na liczne przeciążenia. Dochodzi m.in. do zmian w jego proporcjach, dlatego kobieta ciężarna często ma problemy z utrzymaniem równowagi.

To jeszcze nie wszystko. Już w 8. tygodniu(!) ciąży serce przyszłej mamy jest obciążone o aż 60% bardziej, a objętość jej krwi zwiększa się o około 1/3! Powoduje to, że żyły są przepełnione. W wyniku tego wszystkiego ciężarna jest bardzo narażona na niebezpieczne omdlenia. Warto wspomnieć, że dochodzi do nich najczęściej, gdy znajduje się w pozycji stojącej… Mało tego – w czasie ostatnich dwóch miesięcy ciąży przyszła mama dźwiga przed sobą dodatkowo nawet i 10 kilogramów z przodu.

Mimo że większość mam stara się szczególnie oszczędzać w czasie ciąży, to nie każda może sobie na to pozwolić. Wiele z nich ma wciąż mnóstwo spraw do załatwienia i obowiązków, których nie są w stanie odłożyć „na później”. Miejmy to wszystko na uwadze i starajmy się zawsze okazać im odrobinę empatii!

Pamiętajmy, że wbrew powiedzeniu „ciąża to nie choroba”, ciężarne naprawdę zasługują na szczególne traktowanie

Może Cię zainteresować