×

Do Polski nadciąga huragan, który zaatakował już Anglię. Skala zniszczeń jest tam ogromna

Sztorm Ciara sieje spustoszenie w Europie. Jego negatywne skutki są dotkliwie odczuwalne m.in. w Wielkiej Brytanii. Mieszkańców wielu domów czeka ewakuacja, ponieważ rzeki występują z koryt i grożą podtopieniami. Wiatry wiejące z prędkością przekraczającą 90 km/h powodują rozległe zniszczenia. Drzewa, dźwigi, wiatraki, a nawet pub – podmuchy wiatru porywają wszystko, co napotkają na swojej drodze.

Ciara zaatakowała Anglię

Ostrzeżenia meteorologiczne przed wiatrem obowiązują już w całej Anglii. Setki lotów zostało odwołanych, po tym jak największa burza od siedmiu lat przetoczyła się po kraju. Ulice w wielu miastach znalazły się pod wodą, a ludzie musieli się ewakuować.

Niektóre parki, w tym Richmond Park w Londynie, zostały zamknięte z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Niebawem pogoda pogorszy się jeszcze bardziej i na Wyspy dotrą obfite opady śniegu. Biuro Meteorologiczne wydało żółte ostrzeżenie o opadach śniegu i gradu spodziewanych w północno-zachodniej części Anglii.

Z powodu pogody odwołano wiele imprez oraz meczów sportowych. W Szkocji urzędnicy wprowadzili ograniczenie prędkości do 40 km/h na skrzyżowaniu Queensferry, a usługi promowe zostały anulowane po tym, jak biuro wydało ostrzeżenie o porywach wiatru sięgających do 75 km/h. Agencja Ochrony Środowiska opublikowała ostrzeżenie powodziowe, dotyczące rzeki Nidd w Pateley Bridge i Bewerley w North Yorkshire.

Latające śmietniki

Spodziewane są opady w wysokości 50-70 mm na metr kwadratowy, jednak w wybranych lokalizacjach ilość wody może być znacznie większa i wynieść nawet 100 mm. Problem stanowi także wzmagający się wiatr.

Unoszące się w powietrzu śmietniki stanowią ogromne niebezpieczeństwo. Mogą prowadzić do obrażeń ciała i zagrożenia życia, jak również uszkadzać budynki oraz powodować uszkodzenia sieci elektroenergetycznej. Pracownicy zakładów energetycznych są już przygotowani na walkę z żywiołem.

Z kolei w Northampton doszło do zerwania dachu budynku pod wpływem wiatru wiejącego z prędkością 60 km/h. Oba londyńskie lotniska Gatwick i Heathrow doświadczyły zakłóceń, przez co wielu pasażerów spędzi długie godziny w oczekiwaniu na swój samolot. Miało miejsce już 37 odwołań i 50 opóźnień lotów.

W całej Europie można odczuć chaos spowodowany niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Lotnisko we Frankfurcie odwołało już 21 odlotów i doświadczyło 116 opóźnień…

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij