×

Co dzieje się z ciałem przed śmiercią? Neurolog ujawnia

Choć lata mijają, tajemnica śmierci wciąż stawia przed nami mnóstwo pytań. Jedno z nich brzmi, co dzieje się z ludzką świadomością, kiedy umiera ciało. Miejmy nadzieję, że kiedyś poznamy na nie odpowiedź. Tymczasem neurolog dr Cameron Shaw postanowił ustalić, co dzieje się z ciałem przed śmiercią? Specjalista uważa, że był w stanie stwierdzić, co dzieje się z ciałem na 30 sekund przed zgonem.

Ciało przed śmiercią. Co się dzieje?

Chwile poprzedzające śmierć, od zawsze pozostają czymś niejasnym. Niemniej jednak badacze nieustannie próbują dowiedzieć się o tym „procesie” jak najwięcej. W związku z tym toczą się dyskusje na temat prawdziwości doświadczeń z pogranicza śmierci. Niektórzy uważają, że osoba, która lada moment ma odejść z tego świata, ma przed oczami całe swoje życie, widzi zmarłych bliskich lub też tunel, na końcu którego jest światło. Jak jest naprawdę? A może nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi?

Neurolog dr Cameron Shaw postanowił zbadać mózg pacjentki, by ocenić, co dzieje się tuż przed zgonem i jak wygląda moment śmierci. Kobieta zgodziła się wcześniej udostępnić swoje zwłoki dla dobra nauki. Do jakich wniosków naukowiec?

Dr Shaw tłumaczy, że „śmierć jest katastroficzną utratą przepływu krwi do mózgu”, co ma tłumaczyć wizję tunelu widzianą przez osoby doświadczające śmierci klinicznej.

Wiemy, że wizja tunelu pojawia się, gdy następuje zakłócenie w dostarczaniu krwi do mózgu. Pierwszą rzeczą, jaką widzisz, mdlejąc, jest zwężająca się wizja, po której następuje ciemność 

– powiedział neurolog, który doszedł do wniosku, że śmierć przypomina uczucie utraty przytomności.

Jak umiera mózg?

Dr Cameron Shaw zauważył, że w chwili śmierci w związku z ustawaniem krążenia mózg wyłącza się etapami. Najpierw obumierają te warstwy, które ewolucyjnie wykształciły się jako ostatnie. Oznacza to, że w pierwszej kolejności umierająca kobieta zatraciła cechy, które odróżniają ją od innych stworzeń stąpających po tej planecie. To dusza i cechy, które są z nią utożsamiane, odchodzą jako pierwsze.

W dalszej kolejności, na 30 sekund przed śmiercią, wyłączają się obszary mózgu odpowiedzialne za świadomość samego siebie, poczucie humoru czy planowanie. Proces ten trwa około 20 sekund.

Później obumierają obszary mózgu odpowiedzialne za wspomnienia i umiejętność mowy.

Na dalszym etapie organizm przechodzi już w stan wegetatywny. Człowiek jest nieprzytomny, nie ma świadomości, ale wciąż może oddychać i mieć wyczuwalny puls. Zdaniem lekarza to ciało umiera ostatnie.

Źródła: www.medonet.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować