×

Dzięki szczepionkom pozbyliśmy się tych 9 poważnych i często śmiertelnych chorób

Choroby opanowane dzięki szczepieniom bez wątpienia zmieniły na lepsze życie milionów ludzi. Ten argument bardzo często jest wysuwany podczas debat dotyczących zasadności szczepień przeciwko koronawirusowi. Niestety przemilcza się jakże istotny wskaźnik śmiertelności, który w przypadku COVID-19 jest znacznie niższy.

Polacy nie chcą się szczepić

Od wielu tygodni w sieci toczy się debata na temat bezpieczeństwa szczepień przeciwko koronawirusowi. Większość Polaków, w tym również medyków sprzeciwia się ryzykownym szczepieniom. Ludzie obawiają się niemożliwych do przewidzenia skutków podania opracowanej w ekspresowym tempie substancji. Co więcej, zakupiona przez polski rząd szczepionka Pfizer nie była testowana pod kątem interakcji z innymi lekami. Oznacza to, że wszystkie osoby przyjmujące nawet dostępne bez recepty specyfiki, nie mogą mieć pewności, że nie wystąpi u nich odczyn poszczepienny. Tym samym potencjalna interakcja pomiędzy substancją zawartą w szczepionce, a zażywanymi lekami może dotyczyć nie tylko osób w podeszłym wieku, ale także młodego pokolenia.

Wiele kontrowersji budzi także fakt, że pomimo zapewnień, że szczepionka wymaga bardzo niskich temperatur, sięgających nawet -70 stopni Celsjusza, na nagraniach udostępnianych w mediach widać, że specyfik znajduje się w ogólnodostępnych, plastikowych pudełkach. Czy zatem szczepienie przeciwko COVID-19 rzeczywiście ma sens?

Choroby opanowane dzięki szczepieniom

27 grudnia 2020 w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wiele osób zdecydowało się poddać szczepieniu w nadziei na szybszy powrót do normalności i zniesienie obostrzeń. Polacy nie ukrywają, że czują się rozczarowani tym, że rządzący unikają rzeczowej dyskusji na temat bezpieczeństwa szczepień. Brak debaty i zrozumienia dla obaw społeczeństwa powoduje, że stale rośnie ilość osób, które nie zamierzają poddać się zabiegowi podania specyfiku Pfizera. Na skutek natarczywego promowania szczepień w mediach, aż 17 procent społeczeństwa straciło już wiarę w istnienie epidemii koronawirusa. Do grona tych osób należą nie tylko „antyszczepionkowcy”, ale także ludzie popierający szczepienia, które funkcjonują na świecie od dekad. Z tej okazji, warto przypomnieć charakterystykę chorób, na które szczepimy się od wielu lat, a których przebieg jest nieporównywalnie poważniejszy od zakażenia COVID-19.

#1 Ospa prawdziwa

Ospa prawdziwa w przeszłości siała spustoszenie na całym świecie. Uchodziła za największą plagę w dziejach ludzkości. Jej śmiertelność u osób nieszczepionych sięga 30 procent. Wybrane odmiany choroby cechują się śmiertelnością na poziomie 95 procent. Pierwsza szczepionka powstała w 1796 roku. Wynalazł ją Edward Jenner.

#2 Odra

Wiele osób uważa, że odra to nieszkodliwa choroba wieku dziecięcego. Faktem jest, że zwykle jej przebieg jest łagodny. Nie należy jednak zapominać, że odra to wyjątkowo zaraźliwa choroba wirusowa. Zakaźność odry jest bardzo wysoka i przekracza 95 procent. Każdego roku odra wywołuje ponad 40 milionów zakażeń i około 120 000 zgonów na całym świecie.

#3 Polio

Polio to zakaźna choroba wirusowa. Aż do XIX wieku była rzadko spotykana. W późniejszym czasie przede wszystkim na półkuli północnej miała miejsce pandemia choroby. Polio prowadzi do deformacji kości. Ostatni przypadek polio w Polsce zanotowano w 1984 roku.

#4 Dur brzuszny

Dur brzuszny, czyli inaczej tyfus to ogólnoustrojowa choroba zakaźna. Wywołują ją gram-ujemne pałeczki Salmonelli typhi. Choroba przenosi się przez owady oraz zanieczyszczoną wodę. Durem brzusznym można się też zatruć poprzez spożycie zakażonych produktów pochodzenia odzwierzęcego. Do objawów tyfusu należy m.in. gorączka, która powoli narasta aż do 40 stopni, krańcowe wyczerpanie, bóle brzucha i różowa wysypka.

#5 Błonica

Choroba najczęściej jest spotykana u dzieci. Wywołuje ją maczugowiec błonicy. Główny czynnik chorobotwórczy to w tym przypadku toksyna błonicza wytwarzana przez bakterie. Typowym objawem błonicy jest martwica tkanek. Przejawia się ona czarnym lub szarym nalotem, obserwowany w obrębie gardła, migdałków, krtani, nosa, a niekiedy również innych narządów. Błonica może prowadzić m.in. do uduszenia, paraliżu czy zatrzymania akcji serca.

#6 Cholera

Cholera to choroba układu pokarmowego. Wywołuje ją bakteria, która swoim wyglądem przypomina przecinek – szczep przecinkowca cholery. Około 1 procent do nawet 20 procent zakażeń kończy się śmiercią. W przypadku braku dostępu do leków, śmiertelność sięga 50 procent. Około 1,4 miliarda ludzi mieszka w krajach, gdzie występowanie cholery zaobserwowano w ciągu trzech spośród pięciu ostatnich lat.

#7 Gruźlica

W 2016 roku na świecie potwierdzono 10,4 mln przypadków gruźlicy. 95 procent ofiar choroby to mieszkańcy najbiedniejszych krajów. 60 procent zgonów dotyczy krajów: Chiny, Indie, Indonezję, Nigerię, Pakistan i RPA. Pamiętajmy, że zaledwie 100 lat temu choroba powszechnie występowała także w Europie i Stanach Zjednoczonych.

#8 Krztusiec

Nazywany także kokluszem w przeszłości był jedną z głównych przyczyn zgonów u dzieci do lat 4. Jest to choroba bardzo zakaźna. Aż 80 procent osób, które miały kontakt z chorym, ulega zakażeniu. Choroba wywołuje zapalenie płuc, oskrzeli, nerek, opon mózgowo-rdzeniowych. Uszkadza wzrok i słuch oraz tkanki mózgu.

#9 Tężec

Tężec to choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa. Wywołują ją bakterie laseczki tężca. Najczęściej dostają się do organizmu człowieka przez zanieczyszczone rany. Podstawowe symptomy choroby to skurcze mięśni, prowadzące do łukowatego wyprężenia ciała w stronę grzbietową. Tężec może wywoływać szczękościsk oraz uśmiech sardoniczny.

Fotografie: Twitter, commons.wikimedia.org

Może Cię zainteresować