×

Chodzące rekiny potrafią wyjść na ląd, aby zapolować! Niezwykły nowy gatunek drapieżników!

Niezwykłe odkrycie zaobserwowano w okolicach Indonezji. Te rekiny potrafią… chodzić po lądzie! Wychodzą w poszukiwaniu potencjalnych ofiar.

Ryby dywany

Nowy gatunek należy do rzędu dywanokształtnych rekinów. Są to ryby przystosowane do życia na morskim dnie i przeszukiwania go w poszukiwaniu ofiar. Ich mocne szczęki potrafią poradzić sobie nawet z twardymi muszlami wszelkich skorupiaków oraz małżów! Ich ciała są bardzo charakterystyczne z powodu długości oraz spłaszczenia formy układu chrzestnego.

Nowy gatunek chodzącego rekina

Nowe gatunki są całkiem „młode” jak na ewolucję. Większość ma około 9 milionów lat, a najmłodszy gatunek mógł ewoluować mniej niż 2 miliony lat temu. Zgodnie z ewolucyjnymi standardami jest to ostatnie – i główna sprzeczność z powszechnie panującym przekonaniem, że rekiny wolno ewoluują. Jak powiedział Mark Erdmann, współautor artykułu i wiceprezes Conservation International ds. Programów morskich Azji i Pacyfiku:

To odkrycie dowodzi, że współczesne rekiny mają niezwykłą ewolucyjną siłę przetrwania i zdolność przystosowywania się do zmian środowiskowych.

Poruszają się na swoich mocnych płetwach i wstrzymują oddech, gdy znajdują się na powierzchni. Szukają potencjalnych ofiar, które ukrywają się wśród skał. Jest to zachowanie częściowo napędzane zmieniającymi się poziomami mórz i zmieniającymi się krajobrazami, co ostatecznie wpłynęło na to, gdzie osiedliła się większość dziewięciu znanych gatunków – wschodnia Indonezja i sąsiednie wyspy, Nowa Gwinea i części Australii.

Jedne z najstarszych zwierząt na ziemi

Rekiny są starsze od dinozaurów, dominują w morzach nawet przez 400 milionów lat (dla porównania najstarsza skamielina dinozaurów ma około 240 milionów lat). Zatem fakt, że rekiny ewoluują jeszcze 399 milionów lat później, jest dość niezwykły.

Do dziś naukowcy próbują odkryć w jaki sposób te stworzenia przeżyły wszelkie zmiany, jakie wystąpiły na ziemi.

Zlęknionych plażowiczów uspokajamy – nowy gatunek chodzącego rekina nie jest groźny dla człowieka. Jednak potrafi porządnie ugryźć ?

Źródła: www.nationalgeographic.com, www.antyradio.pl, edition.cnn.com

Może Cię zainteresować

zamknij