×

Chiny zamykają granice obcokrajowcom. Powodem jest druga fala zakażeń

Chiny zamykają granice obcokrajowcom w obawie przed nowymi zakażeniami koronawirusem. Obecna sytuacja jest tam uznana za stabilną, a liczba zakażeń lokalnych spadła.

Powraca stabilność w kraju Środka

Chiny wciąż stanowią jeden z krajów, najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Na swoim terenie mają obecnie 81 tys. osób chorych na COVID-19. W Europie najwięcej (bo już ponad 86 tys.) przypadków zakażenia odnotowano we Włoszech. Ponadto, nastąpił dramatyczny wzrost zachorowań w USA. Zdiagnozowano tam ponad 100 tys. przypadków, co stawia Stany Zjednoczone na pierwszym miejscu w tym niechlubnym rankingu.

Po odcięciu od reszty kraju na dwa miesiące miasto Wuhan, gdzie epidemia wybuchła po raz pierwszy pod koniec grudnia, powoli się otwiera. Stopniowo władze chińskie znoszą kolejne ograniczenia w 11-milionowym mieście przemysłowym. Aby powstrzymać tamtejszą epidemię władze wprowadziły ogromne ograniczenia względem obywateli oraz wysyłano masowo lekarzy z całych Chin, aby powstrzymać koronawirusa.

Pozostałe miasta również odwołują surowe restrykcje i Chińczycy masowo powracają do swoich miejsc pracy. Państwo Chińskie obecnie stara się wspierać wszystkie państwa zaangażowane w walkę z koronawirusem. Chińscy specjaliści zostali wysłani m.in. do Włoch.

Chiny zamykają granice obcokrajowcom

Chiny tymczasowo zamykają kraj dla większości zagranicznych turystów. Zakaz wjazdu do Chin obowiązujące od soboty od godz. 12:01, aby zapobiec ponownemu wybuchowi koronawirusa w tym kraju. Ograniczenie dotyczy cudzoziemców posiadających wizy lub zezwolenia na pobyt, a także posiadaczy kart podróży służbowych APEC.

Rząd Szanghaju nakazał większości pasażerów przyjeżdżających do kraju poddać się 14-dniowej kwarantannie od czwartku po południu. Stolica, Pekin, przyjęła już podobny środek zapobiegawczy. Wcześniej Szanghaj nie poddawał ludzi kwarantannie bez objawów przybywających z miejsc uznanych za miejsca o niskim ryzyku.

Jak podało w oficjalnym oświadczeniu chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamknięcie granic jest tymczasowym środkiem:

Zawieszenie jest tymczasowym środkiem, który Chiny są zmuszone podjąć w świetle wybuchu epidemii i praktyk innych krajów. Chiny pozostaną w ścisłym kontakcie ze wszystkimi stronami i odpowiednio zajmą się wymianą personelu z resztą świata w szczególnych okolicznościach.

Cudzoziemcy przybywający do Chin w celu podjęcia niezbędnych działań gospodarczych, handlowych, naukowych lub technologicznych lub w nagłych przypadkach ze względów humanitarnych mogą ubiegać się o wizę w chińskich ambasadach lub konsulatach.

Podjęto te działania, ponieważ władze chińskie zauważyły znaczny wzrost zachorowań na Covid-19 wśród przyjezdnych z zagranicy. Na przykład wczoraj w Chinach odnotowano 55 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym aż 54 u osób, które przyjechały z innego kraju. Ten jeden, lokalny przypadek został odnotowany po raz pierwszy od trzech dni.

Chiny przewidują wpuszczenie tylko wyjątkowych jednostek, mających odpowiednio ważny powód, aby się dostać do kraju.

Źródła: www.obserwatorfinansowy.pl, www.npr.org, nypost.com, www.politico.com, runningwithmiles.boardingarea.com, onemileatatime.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować