×

Chiny rozwijają pociski hipersoniczne. Zdemaskowały je zdjęcia satelitarne

Raport Instytutu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (USNI) donosi o niepokojących obserwacjach. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że Chiny rozwijają pociski hipersoniczne. Niebezpieczna broń z łatwością mogłaby niszczyć stojące w portach amerykańskie okręty. Do jakich celów może zostać wykorzystana?

Chiny rozwijają pociski hipersoniczne

Pod koniec ubiegłego roku Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zauważył, że Chiny budują makiety lotniskowców na pustyni Takla Makan.

Chiny rozwijają pociski hipersoniczne
Maxar Technologies

Wraz z upływem czasu pojawiały się tam kolejne obiekty tworzące ciąg dużych instalacji rozciągających się wzdłuż wschodniej części pustyni (podobne instalacje zostały zauważone również w innych regionach Chin). Kilka z obiektów jest przeznaczonych dla marynarki wojennej. Dwa z kolei mają układy, które odzwierciedlają okręty w porcie. Na tym nie koniec. Osiem mil dalej w grudniu zbudowano poligon z pełnowymiarowymi modelami przypominającymi zacumowane niszczyciele. W lutym, kiedy odbyły się testy, pocisk miał trafić w sam środek repliki statku, po czym został szybko zdetonowany. Szczegóły ujawniły zdjęcia satelitarne wykonane przez Maxar Technologies.

Specyfikacja i lokalizacja obiektów może sugerować, że są one przeznaczone do testowania hipersonicznych, przeciwokrętowych pocisków balistycznych (ASBM). Jak donoszą źródła, Pekin równocześnie prowadzi badania nad kilkoma typami rakiet.

Czy to oznacza, że szykuje się do ataku?

Źródła: wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Maxar Technologies (miniatura wpisu), www.maxar.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij