×

Według najnowszych doniesień Chińczycy niszczą banknoty w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Donosi o tym dziennik finansowy Caixin.

Podsumowanie epidemii koronavirusa

W poniedziałek chińskie służby zdrowia poinformowały o liczbie zakażonych pacjentów. W całym kraju osiągnęła ona 70548, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1770. Według National Health Commission zgłoszono dodatkowe 2048 zakażeń i 105 zgonów w ciągu 24 godzin.

Są to oficjalne dane rządowe przedstawione przez chińskie władze.

Według WHO wydaje się, że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchni i być niebezpieczny. Właśnie dlatego budynki w dotkniętych obszarach regularnie dezynfekują przyciski wind, klamki i inne często dotykane powierzchnie – i dlatego ludzie martwią się o gotówkę, która przechodzi z rak do rąk kilkanaście razy dziennie.

Chińczycy niszczą banknoty, aby powstrzymać chorobę

Nowe środki, ogłoszone w sobotę przez Ludowy Bank Chin, mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa, oficjalnie znanego jako COVID-19. Chiny dezynfekują, a nawet podobno niszczą walutę, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się śmiertelnego koronawirusa. Guangzhou oddział banku centralnego Chin nakazał kontrolę waluty papierowej.

O planach banku poinformował w sobotę dziennik finansowy Caixin. Kanton jest na południe od prowincji Hubei, gdzie epidemia koronawirusa jest najbardziej skoncentrowana. Dotyczy to regionów Chin, które mogą być narażone na kontakt z wirusem. Według doniesień medialnych zniszczeniu mają ulec wszystkie banknoty ze szpitali, targowisk i autobusów.

Kolejne działania przeciwko chorobie

Wszystkie banki komercyjne  w Chinach otrzymują instrukcje dotyczące dezynfekcji banknotów z niektórych sektorów i przekazania ich Chińskiemu Bankowi Ludowemu. Bank centralny używa narzędzi takich jak wysokie temperatury i światło ultrafioletowe do dezynfekcji waluty, która ma pozostać w skarbcu przez 14 dni nim trafi do ogólnego obiegu.

Fan Yifei, zastępca gubernatora banku centralnego, powiedział w sobotę, że od 17 stycznia w Chinach rozprowadzono w Chinach 600 miliardów juanów, co stanowi równowartość 85,6 miliarda dolarów.

Chiny przodują również w technologii płatności elektronicznych. Funkcjonują już skanery, które pozwalają klientom płacić za towary za
pośrednictwem systemu rozpoznawania twarzy.

Źródła: www.foxbusiness.com, tvn24bis.pl, edition.cnn.com, www.dailysabah.com, au.finance.yahoo.com
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować