Chcesz wyciąć suche drzewo? Oto, co koniecznie musisz wiedzieć
06.04.2024 13:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Posiadasz w swoim ogrodzie drzewo, które już dawno przestało być zielone i zastanawiasz się nad jego wycięciem? Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, czy masz do tego prawo. Choć może się wydawać, że na własnej działce masz pełną autonomię, w kwestii wycinki drzew sytuacja ma się nieco inaczej. Istnieją określone wymagania, które musi spełnić martwe drzewo, aby można było je legalnie usunąć.
W Polsce obowiązuje szereg ustaw i regulacji, które nakładają na właścicieli gruntów różne ograniczenia, nawet jeśli chodzi o prywatne tereny. Dzisiaj skupimy się na temacie wycinki martwych drzew. W zależności od konkretnego przypadku, zgoda na usunięcie drzewa z terenu może być wymagana. Konieczne jest wówczas uzyskanie pozwolenia z lokalnego urzędu.
Co robić z suchymi drzewami w ogrodzie?
Każde drzewo ma swoją historię życia. Niektóre mogą służyć środowisku przez wieki, inne zamierają już po kilku latach. Aby móc legalnie wyciąć drzewo, które nie posiada już żywych liści, musi ono spełniać pewne kryteria. Jednym z nich jest obwód pnia mierzony na wysokości pięciu centymetrów nad gruntem. Dopuszczalne wymiary zależą od gatunku drzewa i jeżeli nie są przekroczone, wycinka jest możliwa bez dodatkowych formalności.
Obecnie, zgodnie z prawem, możliwe jest usunięcie drzew, które nie osiągnęły wymiarów: 100 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i srebrzystego, 85 cm dla kasztanowca, robinii akacjowej, platana klonolistnego, oraz 70 cm dla innych gatunków drzew. Martwe drzewo położone na terenie, który nie jest pod ochroną konserwatora, można usunąć bez obawy o następstwa prawne. Ważne jest jednak, aby nie sprzedawać tego drewna oraz nie wykorzystywać go w działalności gospodarczej, lecz jedynie na własne potrzeby.
Tekst kontynuowany jest po materiale wideo
Co, jeśli pień przekroczy obwód?
Decydując się na samodzielną wycinkę drzewa, warto pamiętać, że przyjdzie za to zapłacić mandat wysokości aż dwa razy większej niż wartość usunięcia tego drzewa. Koszty takiej decyzji mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Aby uniknąć ryzyka, najlepiej jest zastosować się do przepisów i wyciąć martwe drzewo zgodnie z prawem, składając stosowny wniosek do gminy. Urząd ma na podjęcie decyzji 21 dni, ale w przypadku zagrożenia życia proces można przyspieszyć, dokumentując sytuację fotograficznie i wnioskując o szybsze rozpatrzenie sprawy.
Interesującym faktem jest, iż istnieją szczególne miesiące, kiedy dopuszcza się do wycinki drzew. Możliwe jest to wyłącznie od 15 października do ostatniego dnia lutego, by nie zakłócać okresu lęgowego ptaków, które często wybierają nasze ogrody na miejsce budowy gniazd. Poza tym okresem wycinka jest zabroniona.
Co zrobić z powalonym, suchym drzewem?
Gdy drzewo padło samodzielnie w ogrodzie z przyczyn naturalnych, jego usunięcie nie wymaga dodatkowego zgłoszenia. Konieczne jest, aby powód upadku był naturalny, jak starzenie się martwego drzewa lub złe warunki atmosferyczne. W przypadku, gdy drzewo upadnie w pobliżu, ale nie bezpośrednio na twojej nieruchomości, należy zgłosić to właściwym służbom. Suchego drzewa z przestrzeni publicznej nie wolno usuwać bez uzyskania stosownego zezwolenia.
Źródło: muratordom.pl