×

Certyfikat po trzeciej dawce nie działa za granicą? Wyrzucili go z restauracji!

Certyfikat po trzeciej dawce nie działa za granicą? Pana Grzegorza wyproszono z restauracji w Czechach, gdy chciał zjeść obiad. Podobne problemy zgłaszają też inni Polacy, którzy otrzymali dawki uzupełniające szczepionki. Dlaczego tak się dzieje?

Certyfikat po trzeciej dawce nie działa za granicą?

Po otrzymaniu trzeciej dawki szczepionki na COVID-19, przyznawany jest nowy certyfikat, który teoretycznie stanowi przepustkę do zagranicznych wyjazdów i pełnego korzystania z ich uroków. „Teoretycznie”, bo coraz częściej docierają do nas głosy oburzonych Polaków. Część osób, które otrzymały dawki uzupełniające szczepionki, zgłasza problemy z certyfikatami covidowymi za granicą. O co chodzi?

Swoimi doświadczeniami w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” podzielił się pan Grzegorz. Mężczyzna przyjął dawkę uzupełniającą i udał się do Czech w podróż służbową. Jego stary certyfikat był ważny jeszcze pół roku, ale w rządowej aplikacji zastąpił go nowy dokument obowiązujący do jesieni 2022 roku. Tak czy siak, mogłoby się wydawać, że pan Grzegorz ze spokojem może się udać na zagraniczny wyjazd. Ale gdy próbował wejść do restauracji, żeby zjeść obiad, spotkało go ogromne rozczarowanie.

Czesi wprowadzili bardzo surowe restrykcje związane z pandemią. Aby zamieszkać w hotelu, wejść do restauracji, czy też skorzystać z usług fryzjera, należy mieć zaświadczenie o zaszczepieniu lub o przechorowaniu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni. Pan Grzegorz miał trzecią dawkę szczepienia i wygenerował certyfikat z Internetowego Konta Pacjenta, ale i tak wyproszono go z restauracji. Dlaczego?

Jak się okazało, nie wszystkie certyfikaty o przyjęciu szczepionki są w kraju uznawane. Kilkukrotne skanowanie kody QR w aplikacji nie przyniosło rezultatów.

Pan w restauracji kilka razy skanował mój paszport szczepionkowy, który sobie wydrukowałem z IKP. Za każdym razem mówił, że to nie działa, że taki paszport nie istnieje albo jest nieważny. Koniec końców do lokalu nie zostałem wpuszczony i obiadu nie zjadłem

– opowiada mężczyzna.

Obowiązuje tylko w Polsce

Pan Grzegorz twierdzi, że w aplikacji mObywatel nie mógł nigdzie znaleźć swojego starego certyfikatu. Z kolei na nowym certyfikacie jest informacja, że obowiązuje on wyłącznie w Polsce. Ironia polega na tym, że w Polsce tak naprawdę jest on… nieprzydatny.

Wtedy doczytałem, że jest on ważny w Polsce, choć tu też nie ma go do czego używać

– relacjonuje pan Grzegorz. Gdy zaskoczony mężczyzna zadzwonił na infolinię w Narodowym Funduszu Zdrowia, żeby wyjaśnić sprawę, usłyszał jeszcze bardziej zaskakującą odpowiedź.

Pan, który ze mną rozmawiał, przekazał, że rzeczywiście mogą być problemy, bo ten nowy paszport nie jest uznawany w Europie. To, że zniknął mi ten stary, który był ważny jeszcze pół roku, nie miało znaczenia!

– mówi wzburzony mężczyzna, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Gdy dziennikarze GW próbowali wyjaśnić sprawę z NFZ, nie uzyskali odpowiedzi na zadane pytania.

Z kolei na portalu ezdrowie.gov.pl znajduje się taka informacja na temat “dawki uzupełniającej (dodatkowej)”:

osoby zaszczepione dawką uzupełniającą (dodatkową) nie otrzymują nowego certyfikatu, mają dostępny do pobrania certyfikat wygenerowany przy poprzednim szczepieniu (2 z 2 lub 1 z 1 zgodnie w obowiązującymi technicznymi ustaleniami w tym zakresie z krajami UE).

Ale pan Grzegorz twierdzi, że stary certyfikat zniknął z systemu w tajemniczych okolicznościach…<.h3>

Fotografie: Freepik/Zdj. ilustrujące (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij