×

Ceny za gaz znowu w górę! To już trzecia podwyżka w tym roku

Było drogo, jest drożej, a będzie jeszcze drożej. Ceny za gaz znowu w górę! Od 1 października Polacy, którym gaz dostarcza PGNiG Obrót Detaliczny, zapłacą więcej. O ile?

Ceny za gaz znowu w górę

W kwietniu taryfa wzrosła o 5,6 proc., a w sierpniu aż o 12,4 proc. Teraz pora na kolejny wzrost ceny za gaz. W czwartek PGNiG poinformował, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaakceptował wniosek o podniesienie cen w taryfach dla klientów detalicznych. To oznacza jedno – tzw. zwykły Kowalski znów będzie musiał zapłacić więcej.

Podwyżka wejdzie w życie 1 października, czyli już za dwa tygodnie. Dotyczy to wszystkich Polaków, którym gaz dostarcza PGNiG Obrót Detaliczny. A jest ich wielu, bo mowa o największym dostawcy gazu dla detalicznego klienta.

Ceny za gaz znowu w górę
Twitter

O 7,4 proc. więcej

Jak przekazał PGNiG, Polacy, którym gaz dostarcza PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą o 7,4 proc. więcej. Dotyczy to wszystkich grup taryfowych, natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Co to oznacza w praktyce?

Dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz jedynie do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy taryfowej W-2.1 – zużywających większe ilości gazu, np. do podgrzewania wody – płatność wrośnie o 4,63 proc., tj. o 4,48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości gazu – głównie do ogrzewania domów i mieszkań – zapłacą średnio o 13,76 zł miesięcznie więcej

– wylicza Urząd Regulacji Energetyki.

Ceny za gaz znowu w górę
Twitter

URE tłumaczy, że kolejna podwyżka wynika ze wzrostu cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD (od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły do nawet 234 proc.!) Eksperci, którzy obserwują rozwój sytuacji przestrzegali, że wkrótce może dojść do kolejnej podwyżki. Jak się okazuje, mieli rację. Do trzech razy sztuka? A może na tym jeszcze nie koniec?

Fotografie:

Może Cię zainteresować