×

Ceny maseczek rosną w zastraszającym tempie. Czy rzeczywiście są warte aż tyle? Uważajcie na oszustów!

Aukcje internetowe są obecnie zasypane ofertami sprzedaży maseczek ochronnych, mających na celu pomóc w uniknięciu zakażenia koronawirusem. Wiele osób wykorzystuje panującą panikę, aby w szybkim tempie wzbogacić się na wartych kilka groszy towarach.

Ceny maseczek na koronawirusa

Realna cena maseczki w normalnych warunkach nie przekracza 50 groszy, podczas gdy obecnie spotyka się „oferty” proponujące zestaw 10 zwykłych maseczek w cenie 199 złotych! Powodem jest fakt, że w chwili obecnej w większości aptek produkt jest całkowicie niedostępny, a chętnych na zakup jest wielu. Należy jednak pamiętać, że maseczki powinny nosić tylko i wyłącznie osoby chore, ponieważ cienka bariera nie jest w stanie zabezpieczyć przez infekcją. 

Co gorsza, ich  noszenie przez osoby zdrowe może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zakażeniem. Eksperci zauważają, że noszenie jednorazowej maseczki ochronnej przez cały dzień nie ma działania ochronnego, ponieważ wilgotna maska jest nieskuteczna. Warto zwrócić uwagę, że lekarze zajmujący się chorymi, co prawda noszą maseczki, ale używają ich tylko jeden raz. Później, jest ona utylizowana, a przed odwiedzeniem kolejnego pacjenta, lekarz zmienia maskę na nową.

Ostrzeżenie ze strony straży pożarnej

Ochotnicza Straż Pożarna w Kupnie wydała na Facebooku komunikat, w którym ostrzega przed oszustami, wykorzystującymi ludzką naiwność i strach przed chorobą.

Podkreślono, że widoczna na zdjęciu maseczka nie powinna kosztować więcej niż 6 – 10 złotych, a sprzedawanie jej w cenie 100 lub 400 złotych jest zwyczajnym naciąganiem ludzi. Zwrócono też uwagę na fakt, że tego typu produkt, dostępny także w sklepach z odzieżą BHP, nie posiada żadnych właściwości antywirusowych.

Takich samych maseczek typu FFP3 używają strażacy z Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, podczas niektórych działań i nie różnią się niczym od tych – rzekomo – antywirusowych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Facebook.com, Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować