×

Pietruszka po 25 zł za kilogram. Ale to ceny owoców są najbardziej niepokojące

Niedawno pisaliśmy o tym, że cena czereśni w tym roku niestety osiągnęła pewne kuriozum. Kto by się w ogóle spodziewał, że ta kwota będzie aż tak zwalać z nóg?! Niestety to dotyczy większej ilości produktów. Ceny idą w górę! Jedna z użytkowniczek Twittera dodała post po tym, gdy odwiedziła bazarek przy domu. Podzieliła się tym, co tam zobaczyła, ponieważ ciężko jej było w to uwierzyć!

W warzywniakach coraz drożej i ciężko ludziom wspierać lokalne biznesy, gdy ceny po prostu powalają…

W 2014 roku, elitarne podobno były ośmiorniczki. Pięć lat później ekstrawagancją są:

– czereśnie 70 zł/ kg
– poziomka 150 zł/ kg
– pietruszka 25 zł/ kg

ceny idą w górę

Nie tylko droższe są owoce, ale i warzywa. Kapusta jest średnio 7 razy droższa niż w ubiegłym roku. Cebula trzy razy, a pietruszka podrożała aż o 41%

Oczywiście z jednej strony nie można dziwić się temu, że ceny pod koniec maja nas nie rozpieszczają, ale wszystko wskazuje na to, że ta tendencja niestety się utrzyma. Zdanie w tym temacie wyrazili analitycy Credit Agricole i PKO Bank Polski, którzy rozmawiali z portalem dziennik.pl. Przede wszystkim wzrost cen może wynikać z tego, iż wyczerpują się zapasy oraz jest znikomy procent konkurencji. Z kolei większa cena warzyw gruntowych może wynikać ze spadku produkcji na naszym rynku o nawet 10%, co miało związek z suszą. Mariusz Dziwulski, analityk PKO BP, w rozmowie z dziennik.pl mówi:

Wysoki poziom cen utrzyma się prawdopodobnie do połowy 2019, czyli do momentu pojawienia się większej podaży warzyw z nowych zbiorów. Późniejsze wysiewy warzyw gruntowych z uwagi na przesuszenie gleby, mogą oddalić w czasie oczekiwane obniżki. Zakładając jednak plony na poziomie średniej wieloletniej, należy spodziewać się głębszego spadku cen warzyw jesienią 2019 roku

Co natomiast mówią o sprawie rolnicy?

Według nich ceny są wyższe, ponieważ popyt jest większy, maleje podaż, a warunki pogodowe niestety nie rozpieszczają. To wszystko razem ma bezpośredni wpływ zdaniem rolników na to, jak kreślą się ceny za warzywa i owoce.

Czy Waszym zdaniem ceny idą w górę?

*zdjęcie ma charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij