×

Ceny choinek 2022: ile trzeba będzie zapłacić za świąteczne drzewko?

Ceny choinek 2022: czego możemy się spodziewać? Sprzedawcy nie mają dobrych wieści. Wygląda na to, że za świąteczne drzewka zapłacimy więcej, niż w ubiegłym roku.

Ceny choinek 2022

O tym, że tanio to już było, przekonujemy się właściwie na każdym kroku. Jednym tchem możemy wymienić produkty i usługi, które są coraz droższe, ale konia z rzędem temu, kto wymieni kilka rzeczy, za które zapłacimy mniej. Niedawno martwiliśmy się cenami zniczy i kwiatów przed Wszystkim Świętymi. Okazuje się, że niektórzy nie marnują czasu i już myślą o bożonarodzeniowych zakupach. Wszystko to z obawy o wysokie ceny. Niestety, już teraz możemy stwierdzić, że obawy są uzasadnione. Prawdopodobnie czekają nas bardzo drogie święta Bożego Narodzenia.

Czy drożyzna będzie dotyczyć również świątecznych drzewek? „Fakt” rozmawiał z jednym z plantatorów ze Śląska. Okazuje się, że klienci już w październiku zaczęli rezerwować bożonarodzeniowe drzewka.

Nasza plantacja to raczej plantacyjka, bo tylko 2 ha. Kokosów nie zarabiamy, ale mamy z drzewek „premię” do domowego budżetu

— tłumaczy w rozmowie z „Faktem” Gerard Kretek z Roszkowa w gminie Krzyżanowice. Choinki sprzedaje już od 1993 r.

Kretek podkreśla, że nie zmienia cennika, ale niektórzy klienci i tak muszą się liczyć z wyższymi cenami.

Kto jednak kupi drzewko z Niemiec czy z Danii, musi liczyć się z tym, że będzie znacznie drożej niż ostatnio. Dlaczego? Po pierwsze, euro mocno stoi. Po drugie, szaleje inflacja. Wolę nie podawać średniej, ale z pewnością ceny będą wyższe

— przestrzega mężczyzna.

ceny choinek 2022
Pixabay

Wyższe, czyli jakie?

Nadleśnictwo Katowice na początku listopada opublikowało na swojej stronie internetowej cennik choinek. Okazuje się, że najmniejsze drzewko (90 cm) można kupić już za 30 zł brutto. Za drzewko 2,6 — 3,5 m trzeba zapłacić 61 zł. Duża żywa choinka (od 3,5 do 5 m) to wydatek rzędu 369 zł.

„Fakt” przypomina, że w 2021 r. w Nadleśnictwie Elbląg za świerki do 2 m klienci płacili 30 zł. Choinki mierzące od 2,1 do 3 m były tylko o 10 zł droższe.

Cena to jednak nie jedyny problem, na co zwrócił uwagę plantator ze Śląska. Nie wiadomo, jak długo przetrwa zakupione drzewko.

Widziałem niemieckie, duńskie plantacje, które przypominają fabryki. Wiem, jak traktują tam choinki. Na paletę wchodzi 80-90 sztuk, są ściśnięte jak sardynki w puszce i muszą pokonać spory kawałek drogi. Dodajmy, że do świąt dobry miesiąc, a Niemcy i Duńczycy już wycinają drzewka. Prezentują się ładnie, a ile postoją? Polacy dłużej trzymają choinki, bo i do Matki Bożej Gromnicznej, czyli 2 lutego

—  zaznacza pan Gerard.

ceny choinek 2022
Pixabay 

Cena karpia na święta. Tego roku to produkt luksusowy!

Fotografie: Pxhere, Pixabay (miniatura wpisu), pxhere.com, pixabay.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x