×

Neurolodzy zdradzają 8 sztuczek, które pomogą Ci poprawić nastrój i stać się szczęśliwym

Każdy z nas pragnie być szczęśliwy, nie zdając sobie sprawy z tego, że poniekąd jest to zależne od nas samych.

Oczywiście każdy ma swoją miarę szczęścia i udanego życia, ale warto zacząć od czegoś małego. Neurolodzy wyjaśniają, że istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc. Proste czynności sprawią, że mózg poczuje satysfakcję, a my staniemy się szczęśliwsi!

Naucz się mówić „dziękuję”

Happiness

Gdy dziękujemy, nasz mózg automatycznie skupia się na pozytywnych aspektach życia. Przyjemne wspomnienie powoduje produkcję serotoniny w korze przedczołowej. Bardzo podobna technika jest stosowana w leczeniu depresji. Czasem zamiast przeprosić, na przykład za spóźnienie, warto powiedzieć „Dziękuję, że poczekałeś”. Brzmi banalnie, ale nie pożałujesz!

Rozwiązuj jeden problem w danej chwili

Nasz mózg nie przestaje szukać rozwiązań wszystkich problemów, które nas dręczą. Zajmuje to dużo energii i finalnie mózg jest zmęczony, problemy nierozwiązane, a my odczuwamy niepokój i zdenerwowanie. Z drugiej strony, każda udana decyzja skutkuje „nagradzaniem”. Dawka neuroprzekaźników zostaje uwolniona, co uspokaja nasz układ limbiczny, który odpowiada za emocje. To pozwala nam znów zobaczyć świat w jaśniejszych barwach i skuteczniej uporać się z kolejnym problemem.

Rozmawiaj o tym, co cię gryzie

Próba bezgłośnego uporania się z problemami obciąża różne części mózgu, które nieustannie pracują. Powoduje to wytworzenie się i skupienie na negatywnych emocjach, które pogarszają twoje samopoczucie. Mówienie głośno o tym, co nas trapi, pomaga częściowo uporać się z sytuacją i wyzwala produkcję serotoniny, czasem właśnie w ten sposób udaje się znaleźć rozwiązanie.

Pamiętaj o przytulaniu

hug

Dla ludzi interakcje społeczne są bardzo ważne. Każda forma wsparcia fizycznego może pomóc. Mózg postrzega brak dotyku jako ból fizyczny, aktywowany jest ten sam obszar mózgu, więc wpływa to negatywnie na nastrój i może przyczynić się do rozwoju depresji.

Nie przestawaj się uczyć

Zdobywanie nowej wiedzy oznacza dostosowywanie do zmieniającego się środowiska. Ten proces pozwala naszemu mózgowi się rozwijać i nagradzać porcją dopaminy. Warto prókbować i uczyć się nowych rzeczy każdego dnia.

Aktywność fizyczna

Post-Workout Habits To Maximize Your Workout

Aktywność fizyczna to stres dla ciała, jednak kiedy się kończy, ciało otrzymuje nagrodę – dawkę endorfin uwalnianą przez przysadkę. Efekt jest podobny do tego, który dają opiaty, zmniejszają ból i poprawiają nastrój. Oczywiście nie musisz trenować jak maratończyk, by osiągnąć ten efekt, czasem wystarczy nawet spacer.

Staraj się spać odpowiednio długo

7 Benefits of Having a Healthy Sleep

W ciemności, podczas snu, nasze ciało wydziela melatoninę. Ten hormon pomaga spowolnić wszystkie procesy w organizmie, zregenerować się i zwiększyć poziom serotoniny. Dlatego tak ważne jest, by spać 6-8 godzin dziennie w odpowiednim otoczeniu.

Wyczekuj przyjemnych rzeczy

sleeping

Proces czekania na coś miłego jest przybliżony do zaspokajania potrzeb. Nasz mózg doświadcza przyjemności w oczekiwaniu na przyjemne wydarzenie. Właśnie dlatego tak abrdzo lubimy liczyć dni do weekendu.

Może Cię zainteresować