×

Burze z gradem nad Polską. IMGW wydało ostrzeżenie dla 8 województw!

Burze z gradem nad Polską! Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Przez kraj wędruje front atmosferyczny, który przyniesie dynamiczną pogodę. Miejscami może być niebezpiecznie.

Burze z gradem nad Polską

Środa 29 kwietnia w części kraju przyniesie gwałtowną aurę. Możliwe burze z gradem.

Na północy Polski raczej chłodno, a termometry w niektórych regionach pokażą niewiele ponad 10 stopni Celsjusza. Według prognoz synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burze pojawią się w województwach dolnośląskim (w powiatach kłodzkim i ząbkowickim) i opolskim (powiaty: nyski, prudnicki, krapkowicki, strzelecki, kędzierzyńsko-kozielski i głubczycki).

Dobra wiadomość dla natury jest taka, że w tych rejonach spadnie 15-20 litrów deszczu na metr kwadratowy. Burzom będzie towarzyszył również wiatr, o prędkości do 60 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia IMGW w województwie dolnośląskim są ważne od godz. 13 do 19.30 w środę, a w opolskim od godz. 13.30 do 20.30.

Opady gradu możliwe nad połową kraju

IMGW ostrzega również, że w kilku województwach mogą wystąpić opady gradu.

Ostrzeżenia dotyczą następujących województw:

  • śląskiego (od godz. 13.30 do 21)
  • małopolskiego i świętokrzyskiego (od godz. 14 do 22)
  • podkarpackiego (od godz. 15 do 23)
  • lubelskiego (od godz. 15 do 21)
  • mazowieckiego (od godz. 14 do 21)

Pojawią się także opady deszczu rzędu 15-25 l/mkw i porywy wiatru o prędkości do 70-75 km/h.

Również w czwartek mieszkańcy województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, mogą spodziewać się burz, a lokalnie także opadów gradu. Oprócz tego spadnie do 5-10 litrów deszczu na metr kwadratowy (lokalnie nawet do około 25 litrów wody na metr kwadratowy), a powieje z prędkością do 70 kilometrów na godzinę.

IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować